Ankara'da bulunan açık hava müzeleri ?

Ankara'da bulunan açık hava müzeleri hangileri ?
Ebru Edem
|
20 Eylül 2023, Çarşamba - 00:15
Ankara'da bulunan açık hava müzeleri ?

Ankara'da bulunan çeşitli açık hava müzesi bulunmaktadır. Ankara'da bulunan açık hava müzelerini şu şekilde detaylandırabiliriz:

Altın köy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir açık hava müzesidir. Müze, geleneksel Anadolu köy hayatını yansıtmaktadır. Müzede, 19. yüzyıldan kalma taş evler, ahşap evler, camiler, okullar, dükkanlar ve diğer yapılar bulunmaktadır. Ayrıca, müze alanında çiftlik hayvanları ve atölyeler bulunmaktadır.

Müze, 1980 yılında kurulmuştur. Müzede, 19. yüzyılda Anadolu'da yaygın olan yaşam tarzını yansıtan yaklaşık 100 yapı bulunmaktadır. Bu yapılar, Ankara'nın farklı bölgelerinden getirilmiştir. Müzede, ayrıca bir çiftlik hayvanları alanı bulunmaktadır. Bu alanda, koyun, keçi, inek, tavuk, kaz, hindi gibi hayvanlar bulunmaktadır. Müzede, ayrıca bir atölye alanı bulunmaktadır. Bu alanda, geleneksel Anadolu el sanatları yapılmaktadır.


Ankara Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir Roma hamamıdır. Hamam, M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Hamam, günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunmuştur.

Hamam, 15 metre genişliğinde ve 50 metre uzunluğundadır. Hamam, soğuk, ılık ve sıcak olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Soğuk bölüm, bir havuzda ve bir havuzun etrafındaki bir dizi odada oluşmaktadır. Ilık bölüm, bir havuzda ve bir dizi odada oluşmaktadır. Sıcak bölüm, bir havuzda ve bir dizi odada oluşmaktadır.

Ankara Roma Tiyatrosu

Ankara Roma Tiyatrosu, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir Roma tiyatrosudur. Tiyatro, M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Tiyatro, günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunmuştur.

Tiyatro, 15.000 seyirci kapasitelidir. Tiyatro, bir sahne, bir orkestra çukuru ve bir dizi koltuk sırasından oluşmaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Türk Hava Kurumu Müzesi, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan bir açık hava müzesidir. Müze, Türk havacılık tarihini yansıtmaktadır. Müzede, uçak, helikopter, uzay aracı, askeri araç ve diğer havacılık araçları sergilenmektedir.

Müze, 1997 yılında kurulmuştur. Müzede, 30'dan fazla uçak, 10'dan fazla helikopter, 2 uzay aracı, 10'dan fazla askeri araç ve diğer havacılık araçları bulunmaktadır. Bu araçlar, Türk Hava Kurumu'nun tarihini ve Türk havacılıktaki gelişmeleri gözler önüne sermektedir.

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir açık hava müzesidir. Müze, TCDD'ye ait buharlı lokomotifleri ve diğer demiryolu araçlarını sergilemektedir.

Müze, 1994 yılında kurulmuştur. Müzede, 20'den fazla buharlı lokomotif, 10'dan fazla vagon ve diğer demiryolu araçları bulunmaktadır. Bu araçlar, Türkiye'nin demiryolu tarihini gözler önüne sermektedir.


http://www.ankaramasasi.com/haber/2100409/ankarada-bulunan-acik-hava-muzeleri-
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.