Grip aşısını ne zaman olmalı? Grip aşısını her yıl yaptırmalı mı? Grip aşısı ne kadar korur?

Sonbaharla birlikte grip mevsimi de geliyor. Dünya üzerinde her yıl milyonlarca insan grip virüsüne yakalanıyor. Grip aşısı virüse karşı önemli ölçüde koruma sağlıyor. Bu yüzden pek çok kişi grip aşısını ne zaman olmalı? Grip aşısının korucu etkisi ne zaman başlar? Grip aşısı kaç yaşından itibaren yapılır? Grip aşısı öncelikli olarak kimlere yapılacak? Ücretsiz grip aşısı kimlere yapılır? Grip aşısı reçetesiz alınır mı? sorularına yanıt arıyor. İşte bu soruların yanıtları…
Ersin Küçükbarak
|
01 Ekim 2023, Pazar - 10:53
Grip aşısını ne zaman olmalı? Grip aşısını her yıl yaptırmalı mı? Grip aşısı ne kadar korur?


Grip sonbaharla birlikte gündemimize girdi. Hayat kalitemizi düşüren, iş gücü kaybına yol açan, risk gruplarında tehlike yaratabilen gribe karşı önlem almak gerekiyor. Bunun yollarından birisi de grip aşısı olmak.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün değişikliklerini yakından takip ederek aşı içeriği için her yıl önerilerde bulunuyor. Aşı içeriği de bu tavsiyeler doğrultusunda hazırlanıyor.

Sağlıklı yetişkinlerde aşının ile influenza A için %80’in üzerinde koruyucu antikor düzeyi sağlanabiliyor. Yaşlılarda koruyuculuk daha düşük olmakla birlikte komplikasyonları ve ölümleri azalttığı bilimsel yayınlarla ortaya koyulmuştur.

Grip aşısını her yıl yaptırmalı mı?

Grip aşısı, her yıl içeriği virüsün değişimine göre Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri doğrultusunda hazırlandığı için yapıldığı grip sezonunda etkilidir.

 Bu nedenle; mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma ancak her yıl grip aşısı yaptırarak sağlanabilir.

Grip aşısı hemen etki eder mi?

Grip aşısının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlar. Bu yüzden grip mevsimi başlamadan 15 gün öce yapılması tavsiye edilir.

Grip aşısını ne zaman olmalı?

Grip aşısı için uygun zaman dilimi Ekim ve Kasın ayları olarak tanımlanıyor. Bu yüzden gribin sık görülmeye başlandığı 15 Eylül’den sonra Ekim- Kasım ayları içinde grip aşısı yaptırılabilir.

Grip aşısının koruyuculuğu ne kadar sürer?

Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer.

Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara uygulanmamalıdır.

Hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlar da grip aşısı yaptırmamalıdır.

Ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü yaşayanlara grip aşısı uygulanmaz.

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

Grip aşısı olanların  %15 ila 20’sinde aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik meydana gelebilir.

Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise %1’in altında yani son derece nadirdir.

 Ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler görülmesi halinde aşıdan 6 ila 12 saat sonra başlayıp 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer.

Grip aşısı grip yapar mı?

Grip aşısı  inaktive yani ölü virüsten oluşturulan bir aşı olduğu ve vücuda canlı virüs verilmediği için  aşıya bağlı grip hastalığı yaşanmaz. Grip aşısı sonrası grip hastalığı sadece tesadüfen görülebilir.

Grip aşısı öncelikli olarak kimlere yapılacak? Ücretsiz grip aşısı kimlere yapılır?

Grip aşısı öncelikle 65 yaş üstü vatandaşlara ve 65 yaş altı olan ancak bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlara ve sonrasında kronik hastalığı bulunanlara yapılacak. E-nabız üzerinden ücretsiz aşı hakkınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


Grip aşısı reçetesiz alınır mı?

VAXIGRIP isimli grip aşısı devlet tarafından temin ediliyor ve reçete harici ücretli satışı yapılmıyor. Bu aşı için reçete düzenlenmesi gerekiyor. Ancak eczanelerde farklı isim adı altında ücretli grip aşısı da bulunabiliyor.


Grip aşısını nerede yaptırmalı?

Grip aşısının tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulanması önerilmektedir.


http://www.ankaramasasi.com/haber/2102780/grip-asisini-ne-zaman-olmali-grip-asisini-her-yil-yaptirmali-mi-grip-asisi-ne-kadar-korur
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.