Yabancı temsilciliklerden Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle dayanışma mesajları

Türkiye'deki yabancı temsilcilikler, Ankara'daki terör saldırısının ardından Türkiye ile dayanışma mesajları yayımladı.
Zeliha Demirci
|
01 Ekim 2023, Pazar - 22:39
Yabancı temsilciliklerden Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle dayanışma mesajları

Birçok büyükelçilik ve büyükelçi, X sosyal medya hesaplarından, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki terör saldırısı nedeniyle Türkiye ile destek mesajları paylaştı. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, terör saldırısına ilişkin paylaşımında, yaralılara acil şifalar dilediklerini belirtti.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği de Ankara'da 09.30'da İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önünde patlama meydana geldiğini ve Türk makamlarından alınan bilgiye göre bunun bir intihar saldırısı olduğunu kaydederek, "Yetkililere göre saldırının faillerinden ikisi öldü, iki polis memuru da yaralandı. Temsilcilik durumu izliyor." ifadelerine yer verdi.

Meksika'nın Ankara Büyükelçiliği de bölgedeki vatandaşlarına bu olayların ardından yetkililerin güvenlik talimatlarına dikkat etmelerini tavsiye ederek, acil durum irtibat numaralarını paylaştı.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği, İçişleri Bakanlığı yakınlarındaki saldırı nedeniyle yaralılara acil şifa ve Türkiye'ye "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de yaptığı paylaşımda, "NATO müttefikimiz Türkiye'ye bu sabah gerçekleştirilen terör saldırısını en güçlü biçimde kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Teröre karşı Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris de "Bugün Ankara'da yaşanan terör saldırısı karşısında dehşete düştüm. Yaralılara acil şifa diliyorum. Terörün her türlüsünü kınıyoruz ve dostumuz, müttefikimiz Türkiye'nin terörle mücadelesinde kararlılıkla yanındayız." paylaşımında bulundu.

Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği de paylaşımında, Ankara'daki terör saldırısında yaralananlara şifa diledi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise "Bu sabah Ankara'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyor, yaralılara acil şifalar diliyorum." mesajını paylaştı.

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis de yaptığı paylaşımda, patlamadan dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu belirterek, "Yaralanan polislere geçmiş olsun dilerim, polis teşkilatına güvenliğimize baktıkları için de teşekkür ederim!" ifadelerini kullandı.

Norveç'in Ankara Büyükelçiliği de Türk yetkililerin Ankara'daki patlamaya intihar bombacısının neden olduğunu açıkladığını kaydederek, yaralılara acil şifa diledi ve terörün her türlüsünü kınadıklarını ifade etti.

Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan paylaşımda da, "Bugün Ankara'da yaşanan hain terör saldırısını şiddetle kınıyor, yaralı polis memurlarımıza acil şifalar diliyoruz. Pakistan, terör tehdidine karşı mücadelelerinde Türk kardeşlerimizin yanında kararlılıkla durmaktadır." denildi.

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian da X'ten yaptığı paylaşımda, "Bu sabah Ankara'daki terör saldırısına dair haberleri takip ediyor ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Terör terördür ve affedilemez." ifadelerini kullandı.

İsveç'in Ankara Büyükelçiliği de, Başbakan Ulf Kristersson'un ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün Türkiye ile dayanışma mesajlarını paylaşarak desteğini gösterdi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar da paylaşımında, "Bugün Ankara'daki terör saldırısı girişimini kınıyor ve lanetliyorum. Dünyamızda şiddet ve teröre yer yoktur. Vatandaşların güvenliği için hayatlarını tehlikeye atan kahraman polis memurlarına acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği de Dışişleri Bakanlığının mesajını paylaşarak terör saldırısını güçlü şekilde kınadı.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği, terör saldırısına ilişkin paylaşımında, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Katsumata Takahiko'nun "Bugün Ankara’da gerçekleştirilen terör eylemini şiddetle kınıyorum. Japonya, Türkiye ile dayanışma içindedir." ifadelerine yer verdi.

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği de terör saldırısını şiddetle kınayarak, "Tüm dayanışmamız Türk halkıyladır. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz." şeklinde paylaşım yaptı.

İran'ın Ankara Büyükelçiliği ise saldırıya yönelik yaptığı paylaşımda, İran'ın terörün her türlüsüne karşı Türkiye'nin yanında olduğunun altını çizerek, "Kardeş ve komşu Türkiye Cumhuriyeti'nde bu sabah meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyor; Türkiye hükümetine ve halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyor; Yüce Allah’tan yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Sudan'ın Ankara Büyükelçiliği de terör saldırısını en güçlü şekilde kınayarak, bu tür olayların, ülkelerin güvenliği ve istikrarını hedef alan terör örgütlerinin hedefleri kapsamına girdiğine işaret etti.

Büyükelçiliğin yayımladığı yazılı mesajda, "Sudan Cumhuriyeti hükümeti, kardeş Türkiye hükümetiyle terör örgütlerine karşı yürüttüğü meşru savaşta güvenliği ve istikrarı koruyacak şekilde dayanışma içinde olduğunu teyit eder. Ayrıca, uluslararası toplumun güvenliğini tehdit eden terörizmle mücadele için uluslararası topluma, ülkeler arası dayanışma ve koordinasyon yoluyla daha fazla çaba gösterme çağrısında bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Mesajda, Sudan'ın her türlü terör örgütünü ve her türlü şiddeti reddeden tutumunun yinelendiği belirtildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2102884/yabanci-temsilciliklerden-ankaradaki-teror-saldirisi-nedeniyle-dayanisma-mesajlari

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.