MİT'ten nokta atışı operasyon

MİT, terör örgütü PKK/KCK’nın Kerkük Eyalet Sorumlusu Remzi Avcı'yı, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye’de etkisiz hale getirdi.
Ersin Küçükbarak
|
14 Kasım 2023, Salı - 09:47
MİT'ten nokta atışı operasyon


Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yine başarılı bir istihbaratla nokta atışı operasyon gerçekleştirdi.

1992 yılından bu yana Türkiye aleyhinde doğrudan silahlı faaliyetler yürüten, yurtiçinde ve dışında birçok kez kaçmayı başaran terör örgütü PKK/KCK’nın Kerkük Eyalet Sorumlusu Remzi Avcı’yı yakın takibe aldı.

Yapılan kapsamlı istihbari çalışmalar neticesinde MİT, Avcı’nın hem yurtiçinde hem de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki operasyon birliklerine yönelik sansasyonel nitelikteki eylemler planladığını tespit etti.

Remzi Avcı’nın, tehdit seviyesinin artması üzerine MİT düğmeye bastı.

Operasyon kararı alınmasının ardından harekete geçildi.

Kerkük Eyalet Sorumlusu olması nedeniyle, yurt sınırlarından 222 kilometre derinlikteki geniş  bir alanda gizlenen Avcı’nın izini başarıyla süren MİT saha ajanları kendine özgü anlık müdahale gerçekleştirdi.

Bu operasyonda PKK/KCK’nın Kerkük Eyalet Sorumlusu Remzi Avcı etkisiz hale getirildi.


Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, terör örgütü PKK, eyalet sorumlusu düzeyinde bir yöneticisinin öldürülmesinin tabanda meydana getireceği korku ve moral bozukluğunu bertaraf etmek amacıyla, MİT’in söz konusu suikastını gizlemeye çalıştı.

Avcı’nın, Diyarbakır’daki çukur/barikat olaylarında güvenlik güçlerine yönelik örgüt tarafından düzenlenen eylemlerin sorumlularından olduğu ve terörden arananlar listesinde ‘Kırmızı Kategoride’ yer almadığı belirtildi.

Çiya Amed kod Remzi Avcı, 1992 yılında örgütün kırsal kadrolarına katıldı.

Avcı, 2014’te Suriye/Ayn El Arab’ta, DEAŞ’a karşı mücadele kisvesi altında Türkiye aleyhindeki faaliyetleri koordine etmek, güvenlik güçlerine karşı eylemler planlamak ve gerçekleştirmek amacıyla  çalışmalar yürüttü.

Terör örgütünün 2015-2016 yıllarında Diyarbakır’daki şehir içi ve kırsaldaki eylemlerinde, çukur/barikat stratejisinde aktif rol alan Avcı, özellikle Diyarbakır/Lice ve Sur’daki PKK/KCK-YPS unsurlarının silahlı faaliyetlerini organize etti.

Askeri birliklere yönelik roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen eylemlerde yer alan Remzi Avcı,  bölge halkını galeyana getirmeye çalıştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2109943/mitten-nokta-atisi-operasyon
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.