TBMM'de İsveç görüşmesi

İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi, Dışişleri Komisyonu'nda görüşülecek. Katılım protokolü 16 Kasım Perşembe günü değerlendirilecek.
Onur Çetinkaya
|
14 Kasım 2023, Salı - 14:28
TBMM'de İsveç görüşmesi

Finlandiya ve İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı saldıra tepki olarak geçen yıl NATO üyeliği için başvurmuş ve ittifak üyelerinin çoğu bu başvuruyu hızla onaylamıştı.

Ancak, Türkiye terörle mücadele konusundaki endişelerini gerekçe göstererek İsveç'in NATO üyeliğini onaylamamıştı.

NATO'ya Katılım Protokolü TBMM'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzaladı. Protokol ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edildi. 

İsveç için tarih belli oldu 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu, İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifini 16 Kasım Perşembe günü görüşecek. 

AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay'ın başkanlığında toplanacak komisyon, İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin kanun teklifini ele alacak.

Süreç nasıl işleyecek? 

TBMM Başkanlığı, protokolü önce Dışişleri Komisyonu’na gönderecek. Komisyon onayının ardından metin, TBMM Genel Kurulu’na gelecek. Genel Kurul'un da onayının ardından Meclis süreci tamamlanmış olacak. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2109978/tbmmde-isvec-gorusmesi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.