Topoğlu: "Gençlerin olduğu her alanda var olmaya çalışıyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Emre Topoğlu, Ankara Masası'na konuk oldu. Gökhan Gökyıldırım’ın “Dün Bugün Yarın” programında konuşan Topoğlu, "Gençlerin olduğu her alanda var olmaya çalışıyoruz." dedi.
Büşra Bayrak
|
14 Kasım 2023, Salı - 18:49
Topoğlu: "Gençlerin olduğu her alanda var olmaya çalışıyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Emre Topoğlu, Ankara Masası'na konuk oldu. Gökhan Gökyıldırım’ın “Dün Bugün Yarın” programında konuşan Topoğlu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları başta olmak üzere değerlendirmelerde bulundu. Topoğlu ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlere yönelik gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi verdi.

Gazze’de yaşananları bir “soykırım” olarak nitelendiren Topoğlu, Onlarca binlerce çocuk katlediliyor. Gerçekler görmezden geliyor ve bu yeni bir olay değil. Böyle olmaması için bize düşen sorumluluklar var. Dünyanın ayağa kalkması lazım.” dedi.

‘Gençlerin olduğu her alanda var olmaya çalışıyoruz’

Yürütülen projeler hakkında bilgi veren Topoğlu, “Gençlerin olduğu her alanda var olmaya çalışıyoruz. Sporcu yetiştirme alanında yüzümüzü güldüren ve göğüsümüzü kabartan gelişmeler yaşıyoruz. Her branşta atılımlar yaşıyoruz. Sporcu eğitim merkezlerimiz meyvelerini vermeye başladı.” diye konuştu.

‘Bir gencin hayal edebileceği her türlü faaliyetin gerçekleştiği merkezlerimiz mevcut’

Gençlik hizmetleri alanında da birçok faaliyeti gerçekleştirdiklerini söyleyen Topoğlu,  “Gençlerin potansiyellerini keşfetmesini sağlayan bir yapı içerisindeyiz” dedi ve şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 81 ilinde, mahallelerde ve üniversite merkezlerinde 900’ün üzerinde birçok nokta var. Kültür sanat eğitimleri ve gönüllülük çalışmaları var. Bir gencin hayal edebileceği her türlü faaliyetin gerçekleştiği merkezlerimiz mevcut. Tarih, inovasyon, teknoloji alanında çalışmalar yürütüyoruz. Yaş konusunda radikal bir karar almış olduk. Hala bir şeyler yapmak için enerjisi olanlar gençtir dedik. Yaş sınırı koymamaya çalışıyoruz. Yaş sınırımız söz konusu değil. Herkes gelebilir. Gençlik Merkezleri sadece gençlere değil, gençlerle ilgilenen herkese yönelik çalışmalar var. Aileyi de işin içine alan çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

‘Aileler gelip kendileri baksınlar’

Gençlik Merkez’lerinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Topoğlu, “Amacımız, gençlerin kendilerini değerli hissetmesi” dedi ve şunları kaydetti:

“Kendimizi sürekli güncellememiz lazım. Bir gün gelecek ‘bu kadar hassas, çevresine duyarlı, bu kadar gönüllü olma noktasında çaba sarf eden gençler nasıl bu hale geldi?’ diye bir soru sorulacak. Gençlik Merkez’lerinin bu noktada önemli olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarımız gençlere örnek olabilecek çalışmalar yapıyorlar. Bakanlığın bu anlamda çalışmalarını çok değerli buluyorum. Kendi çocuklarımı teslim etmeyeceğim bir yere başka çocukların teslim edilmesini istemem. Buralarda ciddi bir emek var. Aileler gelip kendileri baksınlar. Kapımız açık.”

‘Gençlerden inanılmaz umutluyum’

Gençlerin kategorize edilmesine karşı olduğunu belirten Topoğlu, “Kuşakları etkileyen faktörler aynı ama verilen reaksiyonlar farklı. Asla kabul etmiyoruz. Acil çözüm bulmamız gereken çok konu var. Bazı değerlerin yok olduğundan bahsediyoruz. ‘Bunun sebebi gençler mi?’ diye sormak lazım. Bence kesinlikle gençler değil, yetişkinler. Biz o değeri taşıyamamışız ki genç kardeşimiz bundan bir haber. Gençler inanılmaz derecede okuyor. Herkesin taşın altına elini koyması lazım. Gençlerden inanılmaz umutluyum. Gençler büyük roller alacaklar.” diye konuştu.

‘Sosyal medyanın avantajları kadar dezavantajları da var’

Sosyal medyanın avantajları kadar dezavantajlarının olduğunu hatırlatan Topoğlu, Gençlik Merkez’lerinin sahada da çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Gençler ve çocuklarla her alanda sosyalleşmeye çalıştıklarını belirten Topoğlu, “Yaptığımız çalışmaları tanıtmaya çalışıyoruz. Yıl boyu arkadaşlarımız okulları geziyorlar, köyleri geziyorlar. Özünde şehrin ortasına kurulup, ‘Sizi de davet ediyoruz’ diyoruz.” dedi.

‘Gençlere güvenelim, inanalım ve önlerini açalım’

Sosyal medyanın yok sayılabilecek bir alan olmadığını söyleyen Topoğlu, “Yalan bilgi yayılmaya devam ediyor. Değerlerimizi hiçe sayan içerikler de var. Sosyal medyada da doğru içerikle var olmamız gerekiyor” dedi.

Gençlik Merkez’lerinde içerik üreticilerinin var olması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Topoğlu, şunları kaydetti:

“Eğitimlerimiz birçok Gençlik Merkez’lerimizde var. Boş bırakamayız. Gençlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Nasıl sokakta var isek, sosyal medyada da olmak zorundayız. Sosyal medya için doğru içerik üreticiler yetiştirmeliyiz. Bu ülkede gençliğe çok kıymet verildiğini düşünüyorum. Gençlerin işin içinde olduğu bir bakanlık var. Elbette geliştirmemiz gerekiyor. Birbirimizi dinleyerek elbirliğiyle bir şeyler yapmalıyız. Bu ülkenin gençliğine dünyanın ihtiyacı var. Gençlik hepimizin gençliği. Gençlerimiz farklılıklarına rağmen ortak değerlerde buluşmayı çok iyi biliyor. Gençlere güvenelim, inanalım ve önlerini açalım. Bu bakanlık gençlerin bakanlığı. Gençler imkanları sonuna kadar sömürsün. Gençlerden işin içinde olmasını istiyoruz. Gençlerimizin projelerini de destekliyoruz. Biz elimizdeki bütün imkanlarla onları desteklemek için hazır bekliyoruz.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110011/topoglu-genclerin-oldugu-her-alanda-var-olmaya-calisiyoruz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.