ABD ve İngiltere’den Hamas’a yaptırım!

İsrail’in cinayet ortakları ABD ve İngiltere, Hamas ve İslami Cihat Hareketi ile bağlantısı olduğunu ileri sürdüğü tüzel ve gerçek kişilere yönelik yaptırım uygulama kararı aldı.
Mevlüt Peker
|
14 Kasım 2023, Salı - 18:58
ABD ve İngiltere’den Hamas’a yaptırım!

ABD ve İngiltere'nin, Hamas ve İslami Cihat Hareketi ile bağlantılı kişi ve kuruluşlara ortak yaptırım uygulama kararı aldığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sosyal medya hesabı üzerinden, iki ülkenin bu konuda koordineli hareket ettiğini duyurdu.

Yaptırımın hedefinde kimler var?

ABD Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yaptırımlar İslami Cihat Hareketi'yle ilişkili 6 gerçek ve 2 tüzel kişi ile Hamas üyesi 2 gerçek kişiyi kapsıyor.

Yaptırımın detayları

Yaptırım çerçevesinde, bu kişilerin ABD'de bulunan veya ABD vatandaşlarıyla ilişkili tüm varlıklarına el konulduğu ve ticari işlemlerinin engellendiği belirtildi.

Yaptırımın amacı ve dayanağı

Bu yaptırımların, İslami Cihat Hareketi ve Hamas'ın faaliyetlerini kısıtlamayı amaçladığı vurgulanırken, kararların Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'nin (OFAC) 2021 ve 2022 tarihli kararlarına dayandığı ifade edildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110014/abd-ve-ingiltereden-hamasa-yaptirim
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.