İsrail ordusunun “sahte delil” ürettiği ortaya çıktı

İsrail, Gazze’de yıllardır bombaladıkları bir hastanenin bodrumunda esirlerin tutulduğunu iddia etmesi tartışmaya neden oldu. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, paylaştığı görüntüler ile CNN görüntüleri çelişince paylaşımındaki videonun yeni montojlı halini yayınladı. CNN görüntüsündeki bodrumda birkaç silaha, İsrail’in görüntülerinde roketatarların da eklendiği görüldü.
Mevlüt Peker
|
14 Kasım 2023, Salı - 20:09
İsrail ordusunun “sahte delil” ürettiği ortaya çıktı

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar, Gazze'deki Rantisi Hastanesi'nin bodrum katında Hamas tarafından esir tutulan kişilerin olduğu iddiasıyla tartışma yarattı. Hagari, hastanenin bodrum katında esirlerin tutulduğuna dair videolar yayınladı ve bu iddialar sosyal medya kullanıcıları arasında geniş yankı buldu.

Hagari'nin paylaştığı videoda, Gazze'den İsrail'e yapılan bir saldırının sorumlularından birinin evinin hastaneye yakın olduğunu ve evin yanında bir tünel bulunduğunu iddia etti. Bu tünelin Hamas'ın hastaneyi kullanımına dair bir kanıt olduğunu öne sürdü. Ancak, sosyal medya kullanıcıları, Gazze'nin yoğun nüfuslu ve küçük bir yer olduğunu belirterek, 200 metrelik bir mesafenin yakın sayılamayacağını dile getirdi.

İsrail ordusu, CNN ekibini hastaneye götürerek, orada bulunan silah ve mühimmatları gösterdi. CNN yayınında, muhabirin paslanmış silahlar ve patlayıcılar hakkında yorum yaptığı görüldü. Ancak, İsrail ordusunun ayrıca yayınladığı videoda, CNN'de görülmeyen roketatar ve intihar bombası yeleği gibi ek unsurların olduğu fark edildi.

İsrail ordusu, daha sonra yayınladığı bir videoda, Hagari'nin silah ve mühimmatlarla ilgili anlatımlarını büyük ölçüde çıkardı. Bu yeni video, CNN yayınındaki görüntülerle arasındaki farkı azalttı.

Hagari, hastanenin bodrumunda bulunan çeşitli eşyaları, Hamas tarafından kullanıldığının kanıtı olarak gösterdi. Bunlar arasında, tuvaletin önüne çekilmiş bir perde, çocuk bezleri ve biberonlar yer aldı. Ancak, sosyal medya kullanıcıları, bu eşyaların bombardımana maruz kalan Filistinli siviller tarafından kullanılmış olabileceğini belirtti.

Hagari'nin, bir duvarda asılı olan notun Hamaslı gardiyanlara ait olduğu iddiası da sosyal medyada tartışma konusu oldu. Notun, sadece haftanın günlerini içeren bir takvim olduğu anlaşıldı.

Euro-Med İnsan Hakları Gözlemevi Program ve İletişim Şefi Muhammad Shehada ve diğer uzmanlar, Hagari'nin iddialarının hastanenin siviller tarafından sığınak olarak kullanıldığını gösterdiğini ifade etti. Bu durum, Hagari'nin iddialarının güvenilirliği konusunda soru işaretleri yarattı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110020/israil-ordusunun-sahte-delil-urettigi-ortaya-cikti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.