Eski İngiliz Bakan, Sunak’ı hain ilan etti

İngiltere'de İçişleri Bakanlığı görevinden alınan Suella Braverman, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ı "ihanetle" suçladı.
Mevlüt Peker
|
14 Kasım 2023, Salı - 23:26
Eski İngiliz Bakan, Sunak’ı hain ilan etti

İngiltere'nin eski İçişleri Bakanı Suella Braverman, Başbakan Rishi Sunak'ı "halka ihanet" ile suçlayarak, görevden alınmasının ardından sert bir açıklamada bulundu. 

Braverman, Başbakan Sunak'ın yasa dışı göç, göçmen teknelerinin geçişi ve Kuzey İrlanda Protokolü gibi temel politika konularında başarısız olduğunu iddia etti. Ayrıca, Londra'daki Filistin'e destek yürüyüşlerine müdahale etmeyen Sunak'ı "belirsiz ve zayıf liderlik" ile eleştirdi.

Braverman, Başbakanlık görevine getirilen Sunak'ı, parti üyelerinin çoğunluğunun desteğini alamadığı için yetersiz bulduğunu belirtti. Kendisinin ise görev süresi boyunca başarılı olduğunu savundu.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada ise, Başbakan Sunak'ın eylemlere odaklandığı belirtildi.

Braverman'ın görevden alınması, İngiltere'de nefret söylemleri, göçmen düşmanlığı ve Filistin'le dayanışma gösterilerine karşı tutumu nedeniyle tartışmalara yol açmıştı. Özellikle, Filistin'e destek gösterilerine izin veren Londra polisine yönelik eleştirileri ve "nefret yürüyüşü" ifadesi büyük tepki çekmişti.

Braverman'ın yerine Dışişleri Bakanı James Cleverly atanırken, eski Başbakan David Cameron yeni Dışişleri Bakanı olarak görev yapacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110046/eski-ingiliz-bakan-sunaki-hain-ilan-etti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.