Save The Children: 15 bin bebek ciddi risk altında

Save The Children’dan yapılan açıklamada, "Gazze'de yıl sonuna kadar doğması öngörülen 15 bin bebek ciddi risk altında" denildi.
Mevlüt Peker
|
14 Kasım 2023, Salı - 23:38
Save The Children: 15 bin bebek ciddi risk altında

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Save The Children, Gazze'de yıl sonuna kadar doğması beklenen yaklaşık 15 bin bebeğin artan şiddet olayları nedeniyle ciddi risk altında olduğunu açıkladı. Kuruluş, bölgede yaşanan tıbbi bakım, su ve gıda krizine dikkat çekti.

Save The Children'ın Birleşmiş Milletler verilerine dayanarak yaptığı çalışmada, Gazze'de her gün ortalama 180 kadının doğum yaptığı ve bu yıl toplamda 66 bin bebeğin dünyaya gelmesinin beklendiği belirtildi. Kuruluş, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yüksek doğum oranlarını da raporunda vurguladı.

Kuruluş, Gazze'deki hamile kadınların yaklaşık yüzde 15'inin hamilelik veya doğum sırasında komplikasyon yaşama riski altında olduğunu belirtti. Ayrıca, bölgedeki hastanelerin ve sağlık tesislerinin saldırı altında olduğunu ve bu durumun binlerce hastayı, özellikle hamile kadınları ve yeni doğanları ciddi tehlikeye attığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, Gazze'deki hastanelerin yarısından fazlasının işlevsiz olduğu, Şifa Hastanesi'ndeki prematüre bebeklerin hayatta kalabilmek için folyoya sarılarak sıcak suyun yanına konulduğu bildirildi.

Save The Children Filistin Direktörü Jason Lee, Gazze'deki durumu "insani felaket" olarak nitelendirerek, hamile kadınların tıbbi bakım olmadan doğum yaptığını ve prematüre bebeklerin kuvözlerde öldüğünü belirtti. Lee, Gazze'ye yakıt girişine izin verilmesi ve sağlık tesislerinin korunması çağrısında bulunarak, şiddetin durması ve ateşkese ihtiyaç olduğunu vurguladı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110047/save-the-children-15-bin-bebek-ciddi-risk-altinda
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.