Netanyahu'nun koltuğu tehlikeye girdi

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ve partisi güç kaybederken Netanyahu’nun görevden alınmasına yönelik parti içi tartışmalar da başladı. İsrail Hamas çatışmalarının gölgesindeki ülkede Ulusal Birlik Partisi ve lideri Benny Gantz'ın yükselişte olduğu ifade ediliyor.
Ersin Küçükbarak
|
14 Kasım 2023, Salı - 23:50
Netanyahu'nun koltuğu tehlikeye girdi

İsrail Hamas’ın 7 Ekim’deki şok saldırısı sonrasında savaş ilan etti.

Gazze’yi adeta yerle bir eden ve kadınlarla çocukları katleden Başbakan Netanyahu’nun döktüğü kana rağmen koltuğu sallanıyor.

İsrail basını, Likud Partisi içinde Netanyahu’nun liderliğinin tartışmaya açıldığı ve görevden alınmasının konuşulduğunu yazdı.

Haberlerde, Likud üyesi milletvekili ve bakanların güvenoyunu çekerek Netanyahu’yu başbakanlıktan düşürmeyi ve yeni bir liderle yola devam etmeyi görüştüğü iddia edildi.

Bu konunun muhalefet liderleri arasında da istişare edildiğine işaret eden İsrail basını, bunu durumun ciddiyetini gösteren bir gelişme olarak değerlendirdi.

İsrail basınında yapılan analizde, Likud milletvekillerinin olası bir seçim hezimetinde Netanyahu ile birlikte kendilerinin de siyasi sistemin bir parçası olamayacakları öngörüsünde bulunduğuna işaret edildi.

'Karmaşık bir siyasi adım'

Likud milletvekillerinin Gazze’deki savaşın bitişi sonrası güvenoyunu çekme yönünde adım atmayı değerlendirdiklerini aktaran İsrail basını, böyle bir ihtimal gerçekleşirse hükümete seçimlerde aday olmayacak, Likud içerisinde öne çıkan bir ismin başkanlık etmesinin beklendiğinin altını çizdi.

İsrail basını, ancak Netanyahu’nun böyle bir girişimi engellemek için yeterli zamanı olduğuna da işaret ederek, bu girişimi ‘karmaşık bir siyasi adım’ olarak niteledi.

Netanyahu ve partisi Likud güç kaybediyor

İsrail'deki son kamuoyu yoklamaları, Netanyahu ve lideri olduğu Likud Partisinin güç kaybettiğini, buna karşılık Ulusal Birlik Partisi ve lideri Benny Gantz'ın yükselişte olduğunu gösteriyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110051/netanyahunun-koltugu-tehlikeye-girdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.