ABD’den Gazze hastaneleriyle ilgili alçak açıklama

Gazze’deki soykırımın baş müsebbibi ABD, İsrail’in hastaneleri vurarak işlediği ve işleyeceği savaş suçları için kılıf hazırlıyor. İsrail’in yalanlarını destekleyen ABD, Hamas'ın Gazze'de bazı hastaneleri saklanmak için kullandığını ileri sürdü.
Mevlüt Peker
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 00:58
ABD’den Gazze hastaneleriyle ilgili alçak açıklama

Ukrayna’da, iki büyük devlet arasındaki savaşta 20 ayda 500’ü çocuk 9806 sivil ölmüş, John Kirby ağlama rolü yaparak, “Putin'in Ukrayna'da yaptıklarını, ordusunun Ukrayna'da yaptıklarını izlemek çok zor. Etik ve ahlaki bir insanın bunu savunabileceğini düşünmek kolay değil. Diğer zor olay şey de… Özür dilerim. Bazı fotoğraflara bakabilmek zor. Aklıselim, olgun, ciddi bir lider bunu yapamaz.” demişti.

Gazze’de ise sivillere yönelik 40 günlük katliamda İsrail tarafından 4650’si çocuk ve 3145’i kadın olmak üzere 11.320 sivili öldürülmüş, 1755’i çocuk 3600 Filistinli enkaz altına gömülmüş, aynı John Kirby, “Bu bir savaş, bir çatışma. Kanlı çirkin ve karmaşık olacak. Masum siviller zarar görecek. Keşke size farklı bir şey söyleyebilseydim. Bunun olmamasını diliyorum ama olacak.” demişti.

İki eli kanlı ABD’nin iki yüzlü Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail’in hastaneleri vurarak işlediği ve bundan sonra da işleyeceği savaş suçlarına kılıf hazırlayarak, Hamas'ın Gazze'de bazı hastanelerin "altındaki tünelleri" kullanıp söz konusu hastaneleri "saklanmak, askeri operasyonlarını yürütmek ve rehineleri tutmak için" kullandıklarına dair istihbarat aldıklarını iddia etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, basına yaptığı açıklamada, Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki bazı hastaneleri ve altlarındaki tünelleri askeri operasyonlar için kullandığına dair iddialar hakkında konuştu.

Kirby, çeşitli istihbarat kaynaklarından edindikleri bilgilere göre, Hamas'ın Gazze'deki bazı hastaneleri, özellikle de Şifa Hastanesi'ni saklanma, askeri operasyonlarını yürütme ve rehineleri tutma amacıyla kullandığını iddia etti.

Ayrıca, Kirby hastanelere yönelik hava saldırılarını desteklemediklerini vurgulayarak, "Hastaneler ve hastalar korunmalıdır. Masum, çaresiz ve hasta insanların sadece hak ettikleri tedaviyi almaya çalıştıkları hastanede çıkan bir çatışma görmek istemiyoruz." şeklinde konuştu. Bu açıklamalar, bölgedeki insani durumun karmaşıklığını ve çatışmanın zorluklarını bir kez daha gözler önüne serdi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110062/abdden-gazze-hastaneleriyle-ilgili-alcak-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.