Mehmet Sekmen kimdir?

Siyasetçi Mehmet Sekmen, merak edilen isimler arasında yer alıyor. Peki, kimdir Mehmet Sekmen? Hangi görevlerde rol aldı? Detaylar haberimizde...
Hande Akyol
|
14 Kasım 2023, Salı - 21:00
Mehmet Sekmen kimdir?

Mehmet Sekmen, 1958 yılında Erzurum'un Pazaryolu ilçesine bağlı Kılıççı Köyünde doğdu.

İlkokula doğduğu köyünde başlayan Mehmet Sekmen ,İstanbul Fatih İmam hatip lisesinden mezun olmuştur. 

İstanbul Üniversite İşletme Fakültesini bitirdikten sonra, Ankara'da Bankacılık ihtisasını tamamlamıştır. 

Gençlik yıllarından bu güne kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görevler almıştır.

İş hayatına bir kamu bankasında yöneticilik yaparak başlamış ve 1985 yılından sonra mali müşavirlik ve özel sektörde holding finans yöneticiliği yapmıştır.

Aktif siyasi hayatına ise, Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başlamıştır. 

Ardından 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirilmiş, 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığına seçilmiştir.

27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı olmuş, 1999 seçimlerinde tekrar kazanarak Kartal'da 2. Dönem Belediye Başkanı olarak hizmet etmiştir.

10 yıl Kartal Spor Kulübü Başkanlığını da yapan Sekmen, Kartal Sporun altyapısını kurarak aynı zamanda 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 

Kartal Spor Güreş Kulübü kurarak spor alanındaki hizmetlerine devam etmiş, 2002 yılında yapılan Genel Seçimlerde 22.Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçilmiştir. 

TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonunda görev yapmıştır.

2003-2005 arası, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yapmış, 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçilmiştir. 

Halen Erzurum Belediye Başkanlığı görevinde

Bu zaman aralığında sırasıyla Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü ve Erzurum'un da içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü yapmıştır.

Sekmen, Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuş ve Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğünü yapmıştır.

İstanbul'da 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan Sekmen, evli ve 4 dört çocuk babasıdır.

Mart 2019'da  yapılan yerel seçimlerde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110085/mehmet-sekmen-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.