Mustafa Koç kimdir?

Türk iş insanı ve 2003-2016 yılları arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş olan Mustafa Koç kimdir?
Barış Yılmaz
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 13:55
Mustafa Koç kimdir?

Türk iş dünyasının önemli isimlerinden biri olan Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi'nin ilk çocuğu olan Koç, aynı zamanda Ömer Koç ve Ali Koç'un ağabeyidir. Eğitimine Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu'nda başlayan Mustafa Koç, ardından İsviçre'deki Lyceum Alpinum Zuoz'da lise eğitimini tamamladı ve yüksek öğrenimini ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde gerçekleştirdi.

1984 yılında TOFAŞ'ta müşavir olarak iş hayatına atılan Koç, Ram Dış Ticaret'te satış müdürlüğü ve satış genel müdür yardımcılığı gibi önemli görevleri üstlendi. 1992 yılından itibaren Koç Holding bünyesinde çeşitli görevlerde bulunan Koç, 2003 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı babası Rahmi Koç'tan devraldı.

Mustafa Koç, iş dünyasındaki liderliğinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da etkin rol aldı. TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı olan Koç, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca, Finlandiya'nın İstanbul Fahri Konsolosu olarak atanarak uluslararası ilişkilere katkı sağladı.

Özel hayatında 1992 yılında Caroline Giraud ile evlenen Mustafa Koç'un bu evlilikten Esra Marianne Çiğdem ve Aylin Elif adlarında iki kız çocuğu oldu. Koç'un hobileri arasında golf, binicilik, havacılık ve dalgıçlık yer alıyordu.

Mustafa Koç'un 21 Ocak 2016'da sabah sporu sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Cenazesi Marmara İlahiyat Camii'nde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedildi. Koç'un anısını yaşatmak amacıyla her yıl Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi işbirliğiyle "Mustafa V. Koç Spor Ödülü" verilmektedir.

2017 yılında Forbes Türkiye'nin hazırladığı "En Zengin 100 Türk" listesinde 950 milyon dolarlık servetiyle 32. sırada yer alan Mustafa Koç, iş dünyasındaki etkisi ve kişisel başarılarıyla anılmaya devam ediyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110209/mustafa-koc-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.