Rüçhan Çamay kimdir?

Türk ses ve sahne sanatçısı ve sinema oyuncusu olan Rüçhan Çamay kimdir? Rüçhan Çamay nereli, kaç yaşında?
Barış Yılmaz
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 15:11
Rüçhan Çamay kimdir?

1931 yılında İstanbul'da doğan Rüçhan Çamay, Ankara Radyosu'nda Türkiye'nin ilk kadın spikerlerinden biri olarak yetişti. Müzik yeteneği genç yaşta fark edilen Çamay, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Piyano ve Şan eğitimi aldı.

Sahneye ilk adımını 1947'de İstanbul'da atan sanatçı, kısa sürede müzik kariyerine odaklandı. İstanbul Radyosu'nda caz programları ve şovlara katılarak adını duyurdu. 1953'te ABD'ye davet edilen Çamay, televizyon programlarına konuk olarak Türk Halk Müziği'ni dünya ile buluşturdu.

1960'lı yıllarda Türkçe şarkı talebinin artmasıyla "Gölgen Yeter Bana" adlı parçasıyla Türkçe sözlü plağını çıkaran sanatçı, 1974 yılında kızı Melike Demirağ'ın başrolünde olduğu "Arkadaş" filmi ve şarkısıyla büyük bir çıkış yakaladı.

Rüçhan Çamay, müzik kariyerine son vermeden önce 1981'de Fenerbahçe'de bir gazinoda jübile yaparak veda etti. 2003 yılında oğlu Muhteşem Demirağ'ı kaybeden sanatçı, 2007'de İKSV Caz Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Gazeteci Dilek Yaraş'ın 2021'de kaleme aldığı "Kayıp Diva - Rüçhan Çamay'ın Hayatı" adlı kitap, sanatçının yaşamını ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Rüçhan Çamay, Türk müzik tarihinde unutulmaz bir iz bırakan nadir sanatçılardan biri olarak anılmaya devam ediyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110218/ruchan-camay-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.