İsrail, Hamas’ın “50 rehine” teklifini reddetti

İsrail, Hamas’ın teklif ettiği “50 İsrailli rehinenin bırakılması” maddesinin bulunduğu esir takası teklifini kabul etmedi.
Mevlüt Peker
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 20:29
İsrail, Hamas’ın “50 rehine” teklifini reddetti

İsrail'in, Hamas tarafından önerilen esir takası teklifini reddettiği bildirildi. İsrail devlet televizyonu KAN'a göre, Tel Aviv yönetimi, Hamas'ın 50 İsrailli rehine karşılığında İsrail hapishanelerindeki kadın ve çocukların serbest bırakılması ve Gazze Şeridi'nde 3 gün süreyle çatışmalara ara verilmesi teklifini kabul etmedi.

Hamas'ın teklifi ve İsrail'in tepkisi

Hamas'ın teklifinde, 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılması karşılığında Gazze'de çatışmalara 3 gün ara verilmesi ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılması şartı yer alıyordu. İsrail'in Kanal 12 televizyonunda yer alan haberde, adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili, İsrail'in daha geniş çaplı bir esir takası istediğini belirtti.

Hamas'ın açıklaması ve İsrail'in tavrı

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas'ın Telegram kanalında yayınlanan bir ses kaydında, Katarlı arabulucuların Gazze'deki İsrailli esirlere karşılık, Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını açıkladı. İsrail'in, Gazze'deki 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini belirten Ebu Ubeyde, Kassam olarak 5 günlük bir ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70'e çıkabileceğini arabuluculara ilettiklerini söyledi. Ebu Ubeyde, esir takası için yapılacak anlaşmanın ateşkesi ve insani yardım girişini içermesini talep ettiklerini, ancak İsrail'in bu konuyu "ertelediğini ve kaçtığını" ifade etti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110271/israil-hamasin-50-rehine-teklifini-reddetti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.