Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast cezaevinden çıktı

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, Bolu’daki cezaevinden şartla tahliye edilerek dışarı çıktı.
Mevlüt Peker
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 22:25
Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast cezaevinden çıktı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in cinayet zanlısı Ogün Samast, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan şartlı olarak tahliye edildi. AA muhabirinin elde ettiği bilgilere göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan müddetnamede, Samast'ın şartlı tahliye tarihi 19 Şubat 2023, kesin tahliye tarihi ise 7 Aralık 2034 olarak belirlendi. Denetimli serbestlik için değerlendirme tarihi 19 Şubat 2022 olarak kaydedildi.

Ogün Samast'ın tahliye süreci ve infaz hakimi onayı

Bugün, idare gözlem kurulu tarafından Samast'ın koşullu salıverilmesi uygun görülerek, şartlı tahliye işlemi başlatıldı. İnfaz hakiminin onayının ardından Samast, cezaevinden serbest bırakıldı.

Hrant Dink cinayeti davasının seyri ve Ogün Samast'ın cezası

Hrant Dink cinayeti davasında, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Samast'ın olay tarihinde reşit olmaması nedeniyle dosyasını İstanbul Nöbetçi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, Samast'ı "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmış, ancak yaşını göz önünde bulundurarak cezayı 21 yıl 6 aya indirmişti. Ayrıca, "ruhsatsız silah taşımak" suçundan da 2 yıl hapis ve 900 TL adli para cezasına çarptırılan Samast'ın bu cezası da 1 yıl 4 ay hapis ve 600 TL adli para cezasına düşürülmüştü.

Cezaevindeki diğer dava

Samast, cezaevindeyken gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5 yıl 1 ay 13 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110290/hrant-dink-cinayetinin-tetikcisi-ogun-samast-cezaevinden-cikti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.