Petro’dan Şifa’yı basan İsrail’e sert tepki

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne yaptığı baskına tepki göstererek, “Zorla, silahlarla girdiler ve hastanede silah yoktu.” dedi. DMM de, "Hamas, Şifa Hastanesi'nde İsrail ile çatışıyor" iddiasını yalanladı.
Mevlüt Peker
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 22:40
Petro’dan Şifa’yı basan İsrail’e sert tepki

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskını sert bir dille eleştirdi. Petro, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin hastaneye zorla ve silahlarla girdiğini, ancak hastanede herhangi bir silah bulunmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı, bu durumu "demokrasi vaazı verenlerin yeni bir savaş suçu" olarak nitelendirdi.

Gustavo Petro'dan dünyaya uyarı

Cumhurbaşkanı Petro, İsrail'in saldırısından kısa bir süre önce yaptığı bir başka açıklamada, dünyanın silahlarla dolu azınlığının ezilmiş halklara nasıl muamele ettiğini eleştirdi. Petro, bu tavrın iklim felaketi başladığında tüm dünyaya yönelik olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), sosyal medyada dolaşan "Hamas, Şifa Hastanesi'nde İsrail ile çatışıyor" iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Merkez, bu iddianın asılsız olduğunu ve söz konusu görüntülerin 2013 yılında Mısır'da kaydedildiğini belirtti. Ayrıca, İsrail'in hastane saldırılarını meşrulaştırmak için Hamas üyelerinin hastanelerde bulunduğuna dair asılsız iddialar yaydığı ifade edildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110291/petrodan-sifayi-basan-israile-sert-tepki
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.