İsrail, zorla göç ettirdiği yeri de “boşaltın” diyor

İnsanlık ve savaş suçlusu işgalci İsrail ordusu, “güvenli” diyerek Gazze Şeridi'nin kuzeyinden zorla göç ettirdiği Filistinlilerin geldiği güneydeki Han Yunus bölgesine “burayı da terk edin” bildirileri attı.
Mevlüt Peker
|
15 Kasım 2023, Çarşamba - 23:28
İsrail, zorla göç ettirdiği yeri de “boşaltın” diyor

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus bölgesine broşürler atarak, bölge halkını bazı yerlerden acilen tahliye etmeleri konusunda uyardı. Bu broşürler, özellikle Han Yunus'un doğusunda yer alan El-Karara, Huzaa, Beni Suheyla ve Absan mahallelerinde yaşayan sivilleri hedef aldı. Broşürlerde, güvenlikleri için bilinen barınaklara gitmeleri gerektiği belirtildi.

Norveç Mülteci Konseyi'nden sert tepki

Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Genel Sekreteri Jan Egeland, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Han Yunus'tan bile tahliye istemesini eleştirdi. Egeland, İsrail'in "bilinen barınaklara" kaçma talimatını sorgulayarak, uluslararası topluma seslendi.

İsrail Ordu Radyosu'ndan açıklama

İsrail Ordu Radyosu, İsrail ordusunun Han Yunus'ta bazı mahalleleri boşaltma kararının, Gazze'deki işgalini genişletmesine dair önemli bir adım olduğunu bildirdi. Bu hamle, İsrail'in daha önce Gazze'nin kuzeyindeki sivilleri güvenli olduğunu iddia ettiği güneye yönlendirmesinin ardından geldi.

Güvenlik koridorları ve tehcir

İsrail ordusu, daha önce Gazze'nin kuzeyindeki halkı güneye gitmeleri için uyardı ve "güvenlik koridorları" açıkladı. Ancak bu koridorlarda birçok Filistinli hedef alındı. İsrail'in bu eylemleri, hastaneler dahil sivil altyapıya büyük zarar vererek zorla tehcir etmesine yol açtı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110293/israil-zorla-goc-ettirdigi-yeri-de-bosaltin-diyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.