BM: Hastaneler savaş sahası olmamalı

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ni basmasıyla ilgili ''Hastaneler savaş sahası olmamalı. Taraflar hastanede çatışmamalı. Bu dünyanın hiçbir yerinde olmamalı. Nokta.'' açıklamasında bulundu.
Ankara Masası
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 07:15
BM: Hastaneler savaş sahası olmamalı

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Gazze'deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Dujarric, Gazze'de siviller ve sivil altyapının hedef alınmaya devam ettiğini belirterek, "Daha önce de birçok kez söylediğimiz gibi, siviller ve sivil altyapılar korunmalıdır" dedi.

Dujarric, Filistinlilerin zorla yerinden edilmelerine karşı olduklarını vurguladı.

Ateşkesin öncelikli olduğunu ifade eden Dujarric, talep edilen süre hakkında konuşmazken, insani yardımları tamamlamak için yeterli süre verilmesi gerektiğini belirtti.

Endişeliler!

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Şifa Hastanesi'nden gelen görüntüleri incelediklerini ve bu görüntülerin çok rahatsız edici olduğunu belirterek, taraflara uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısını yineledi. Dujarric, BM'nin hastanede personeli olmadığını, bu nedenle gelen rapor ve haberlere baktıklarını ifade ederek, "Gördüklerimiz karşısında çok endişeliyiz." dedi. Hastanelerin uluslararası insancıl hukuk uyarınca korunması gerektiğini vurgulayan Dujarric, "Hastaneler savaş sahası olmamalı. Taraflar hastanede çatışmamalı. Bu dünyanın hiçbir yerinde olmamalı. Nokta." şeklinde konuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110326/bm-hastaneler-savas-sahasi-olmamali
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.