Ogün Samast kimdir?

AGOS Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast serbest bırakıldı. Hrant Dink’in katili Ogün Samast kimdir?
Canan Salman
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 09:56
Ogün Samast kimdir?

Ogün Samast, 28 Haziran 1990 tarihinde Üsküdar, İstanbul'da dünyaya gelmiş ve 19 Ocak 2007'de Agos gazetesi binası önünde gerçekleşen saldırı sonucu gazeteci Hrant Dink'i azmettirici Yasin Hayal'in etkisiyle öldürmüştü.

Samast'ın ailesi Trabzon'un Düzköy ilçesinden gelirken, aile içindeki ayrılıklar ve Samast'ın eğitim hayatındaki zorluklar dikkat çekiyordu. Ortaokul mezunu olan ve lise birinci sınıftan ayrılan Samast, iş hayatına atıldığı ancak uzun süre devam etmediği belirtiliyordu.

Ailesi tarafından "sakin ve uysal" olarak tanımlanan Samast, arkadaşları arasında ise "agresif ve kavgacı" bir kişilik sergiliyordu. Bu agresif tavır, yerel bir futbol takımından atılmasına dahi neden olmuştu.

Hrant Dink suikastı sonrasında Ogün Samast, babası tarafından televizyonda görülerek polise ihbar edildi. 20 Ocak 2007'de Samsun Otogarı'nda jandarmalar tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada Samast'ın olayda kullanılan silahla birlikte ele geçirildiğini belirtti.

Suç işlerken 17 yaşında olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanan Samast, 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 15 Kasım 2023 tarihinde şartlı salıverilme kapsamında tahliye olan Ogün Samast'ın serbest bırakılması, toplumda tartışmalara neden oldu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110343/ogun-samast-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.