Rakel Dink kimdir?

Türkiye Ermenisi insan hakları aktivisti ve Hrant Dink Vakfı başkanı olan Rakel Dink kimdir?
Canan Salman
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 11:11
Rakel Dink kimdir?

Türkiye'nin Silopi ilçesinde 1959 yılında doğan Rakel Dink, Varto Aşireti'nin Siyament Yağbasan (Vartanyan) ve Delal çiftinin ikinci çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. Ermeni Varto Aşireti, 1915'te sürgün emri alarak Cudi Dağı'na sığınmış ve yıllarca Arap Müslüman aşiretin yardımıyla izole bir hayat sürmüştü.

Rakel Dink, Varto köyünde büyüdü, ancak annesini 1967'de kaybettikten sonra hayatı kökten değişti. Babası, Ermeni Protestan vaiz Hrant Güzelyan'ın himayesinde İstanbul'a yerleştirildi. İstanbul'da Türkçe ve Ermenice öğrenen Rakel Dink, Gedikpaşa İncirdibi Ermeni İlkokulu'nu bitirdi. Ancak, Türk olarak kaydedildiği için Ermeni okuluna devam edemedi.

Rakel Dink, Tuzla Ermeni Çocuk Kampı'nda tanıştığı Hrant Dink ile 1976'da evlendi. Çiftin Delal, Arat ve Sera adında üç çocuğu oldu. Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından, Rakel Dink, eşiyle birlikte Tuzla Ermeni Çocuk Kampı'nın yöneticiliğini üstlendi ve 2007'de Hrant Dink Vakfı'nı kurarak, eşinin hayallerini yaşatma misyonunu benimsedi.

Eşi Hrant Dink'in ölümünden sonra Rakel Dink, Hrant Dink Vakfı'nın başkanlığını üstlenerek, diyalog, barış ve empati kültürünü geliştirmeyi amaçlıyor. Bugün, Rakel Dink, kültürel zenginliği ve barışa olan katkılarıyla anılmaya devam ediyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110352/rakel-dink-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.