Ali Fuat Yılmazer kimdir?

Türk bürokrat ve geçmiş dönem istanbul istihbarat şube müdürü.[1] Hrant Dink cinayeti öncesinde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi müdürü olarak görev yapmış olan Ali Fuat Yılmazer kimdir?
Canan Salman
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 11:25
Ali Fuat Yılmazer kimdir?

Ali Fuat Yılmazer, 20 Ocak 1967 tarihinde doğan bir Türk bürokrattır. Kariyerine İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olarak başlamış ve Hrant Dink cinayeti öncesinde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi müdürü olarak görev yapmıştır. Ergenekon, Balyoz gibi önemli davaların arkasındaki isim olarak bilinen Yılmazer, OdaTV davası sonrasında görev yeri değiştirilmiş ve pasif göreve atanmıştır. Ayrıca, 2015 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuştur. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Eğitim Geçmişi:

  • 2006: Harran Üniversitesi, Sosyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans
  • 1989: Polis Akademisi, Güvenlik Bilimleri Lisans
  • 1988: Çukurova Üniversitesi, Yabancı Diller Eğitimi Lisans
  • 1983: Sakarya Endüstri Meslek Lisesi, Lise
  • 1980: Sakarya Ali Dilmen Lisesi, Ortaokul
  • 1977: Sakarya 21 Haziran İlkokulu, İlkokul

Hukuki Durumu ve Davalar: Yılmazer, 22 Temmuz 2014 Operasyonu'nda yasadışı dinleme iddiasıyla tutuklanmış ve Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi soruşturması kapsamında "örgüt üyeliği" ve "tasarlayarak adam öldürmeye yardım" suçlarından yargılanmıştır. Ayrıca, Fethullah Gülen Cemaati'ne yönelik soruşturmada kumpas kurduğu iddiasıyla da suçlanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

Son olarak, 26 Mart 2021 tarihinde Hrant Dink davasında "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve "resmi belgeyi yok etme" suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmiştir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110357/ali-fuat-yilmazer-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.