Erhan Tuncel kimdir?

Türk büyükelçi Erhan Tuncel kimdir? Erhan Tuncel nereli, kaç yaşında?
Barış Yılmaz
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 13:18
Erhan Tuncel kimdir?

Türk diplomat Erhan Tuncel, 2 Eylül 1933 tarihinde Edirne'de doğdu. Gazi Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Tuncel, ayrıca İsviçre Üniversitesi'nde Siyasi ve İdari İlimler alanında doktora yapmıştır.

Tuncel'in kariyeri, Türkiye'yi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiği çeşitli görevlerle doludur. 1986-1992 yılları arasında Suriye Büyükelçisi olarak atanması, diplomasiye olan katkılarını vurgular.

Uluslararası Siyasi Kuruluşlar ve İşler Genel Müdürlüğü görevini üstlendiği 1992-1993 dönemi, Tuncel'in uluslararası ilişkilerdeki uzmanlığını ve liderlik yeteneklerini gösterdiği bir dönem olarak kayda geçti.

1993-1994 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevinde bulunan Tuncel, bu süreçte Türkiye'nin dış politika stratejilerine önemli katkılarda bulundu. Lüksemburg Büyükelçisi olarak atanması olan 1994-1998 dönemi, Tuncel'in Avrupa'daki diplomatik görevlerdeki etkinliğini vurgular.

1998 yılında Dışişleri Bakanlığı müşavirliğine atanmasının ardından, yaş haddinden emekliye ayrılan Tuncel, uzun yıllar süren kariyerinde elde ettiği deneyimleriyle Türk diplomasisine değerli katkılarda bulunmuştur.

Erhan Tuncel, Türkiye'nin uluslararası alandaki temsilcisi olarak görev aldığı dönemde, diplomasi alanındaki uzmanlığı ve liderlik vasıflarıyla ön plana çıkmış, Türkiye'nin itibarını güçlendirmiş bir isim olarak hafızalarda kalmaya devam edecektir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110367/erhan-tuncel-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.