Soner Yalçın kimdir?

Türk gazeteci ve yazar olan Soner Yalçın kimdir? Soner Yalçın nereli, kaç yaşında?
Suat Mutlu
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 16:14
Soner Yalçın kimdir?

Çorum'un Çeltek köyünde 1 Ocak 1966 tarihinde dünyaya gelen gazeteci Soner Yalçın, Türkiye'nin önde gelen isimlerinden biridir. İşte, Soner Yalçın'ın hayatı ve kariyeri hakkında detaylar:

Soner Yalçın, Tercanlı bir anne ve Horasanlı bir baba tarafından Çorum'da doğdu. Babası gıda ticaretiyle uğraşan bir tüccar, annesi ise ev hanımıdır. Hacettepe Sağlık İdaresi Yüksek Okulu'nda üniversite eğitimini tamamlayan Yalçın, daha sonra idari bilimler alanında yüksek öğrenimine devam etme kararı aldı.

Gazetecilik kariyerine 1987'de "2000'e Doğru" adlı dergide muhabir olarak başlayan Yalçın, uzun yıllar Ankara bürosunda görev aldı ve birçok önemli isimle birlikte çalıştı. 6 Mayıs 1990'da Ankara İstihbarat Şefliği'ne getirilen Yalçın, 1993-94 yıllarında Aydınlık gazetesinde çalıştı. Daha sonra televizyonculuğa adım atan gazeteci, Show TV Ankara bürosunda görev aldıktan sonra Star TV'ye geçti ve haber müdürlüğüne getirildi.

Yalçın, televizyonculuk kariyerinin yanı sıra yazarlıkla da tanınmaktadır. "Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı" ve "Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı" adlı kitapları ile dikkat çeken gazeteci, aynı zamanda "Kurtlar Vadisi" adlı dizinin ilk iki yılında konsept danışmanlığını üstlendi.

Gazetecilik kariyerinin yanı sıra, CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'le birlikte hazırladığı "5N1K" adlı program ve "Oradaydım" adlı politik belgeseli ile de bilinir. 4 Şubat 2007'den itibaren Hürriyet gazetesinde "Not Defteri" adlı köşesinde yazan Yalçın, Mart 2012'de bu görevinden ayrıldı.

Odatv davası kapsamında 14 Şubat 2011'de tutuklanan Yalçın, yaklaşık 22 ay sonra 27 Aralık 2012'de tahliye edildi. Halen Sözcü gazetesi ve Odatv İnternet sitesinde yazılarına devam etmektedir.

Yalçın'ın avukat Feza Kutanoğlu ile 10 yıl süren evliliğinden Aren Soner adında bir oğlu bulunmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110393/soner-yalcin-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.