Kurtulmuş'tan partilere ziyaret

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaret etti. Ziyaret sonrası Kurtulmuş, Can Atalay ve AYM-Yargıtay krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Onur Çetinkaya
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 16:23
Kurtulmuş'tan partilere ziyaret

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaret etti. 

Ziyaret sonrası Kurtulmuş, gündeme dair konuları değerlendirdi.

Yargıda yaşanan yetki gerilimi ile ilgili konuşan Kurtulmuş, Ortada 12 Eylül darbe anayasasının getirmiş olduğu bir sorunla karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

Can Atalay açıklaması 

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın durumuna dair konuşan TBMM Başkanı, "Türkiye anayasal hukuk devletidir. Bütün kurumların yetki ve sorumlulukları bellidir. Bu çerçevede de TBMM milli iradeniz tecelligahı olarak TBMM herhangi bir kurum tarafından görevlendirilecek bir yer değildir. TBMM kendi gündemine hakimdir. " ifadelerini kullandı. 

 Ogün Samast'ın tahliyesi


Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i  öldüren, koşullu salıverilme kapsamında Bolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edilen Ogün Samast ile ilgili ise Kurtulmuş, "Mahkemenin nihayetinde verdiği bir karar var. Şartlı tahliye ile ilgili daha önce reddedilmiş olan bir durumla karşı karşıyayız. İnfaz sistemimizle ilgili belki yeni bir düzenlemeler lazım. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan birisi yaştan dolayı bu cezası belli bir süreye indirilmiş ondan sonra da maalesef iyi hal dolayısıyla dışarıya çıkarılmış. Bütün bunlar bizim yargı sistemimiz içerisinde yeniden gözden geçirilmesi gereken hususlar olduğunu ortaya koyuyor. Bunları kamuyoyu vicdanını dikkate alarak yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim." dedi. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110394/kurtulmustan-partilere-ziyaret
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.