İsmail Saymaz kimdir?

Türk gazeteci ve yazar olan İsmail Saymaz kimdir? İsmail Saymaz nereli, kaç yaşında?
Suat Mutlu
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 16:40
İsmail Saymaz kimdir?

Türk gazeteci ve yazar İsmail Saymaz, 11 Temmuz 1980 tarihinde Rize'de dünyaya geldi. Aslen Pazaryolu, Erzurum kökenli bir aileden gelmektedir. İlkokul ve lise eğitimini Rize'de tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Gazetecilik kariyerine 15 yaşında yerel radyolarda edebiyat programları yaparak başlayan Saymaz, daha sonra yerel televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katıldı. Gazetecilik hayatına Rize'de adım atan Saymaz, ardından İstanbul ve Konya gibi şehirlerde yerel gazetelerde görev aldı. 2002 yılında Radikal gazetesinde çalışmaya başladı.

Saymaz, gazetecilik kariyeri boyunca insan hakları ihlalleri ve düşünce özgürlüğü konularında çeşitli haberler yapmış ve bu konularda kitaplar yayımlamıştır. Özellikle Erzincan davası başta olmak üzere yaptığı haberler nedeniyle birçok dava ile karşılaşmış ve yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılanmıştır.

Gezi Parkı protestoları sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın darp edilme görüntülerini ortaya çıkararak büyük bir kamuoyu oluşturan Saymaz, 2014 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yılın "100 Basın Kahramanı" listesinde yer aldı.

Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı dönemde, FETÖ/PDY üyelerinin iletişim uygulaması "ByLock"un patentini elinde bulunduran David Keynes ile yaptığı röportaj nedeniyle gazeteye soruşturma açıldı. Ancak bu röportajı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görüldü.

İsmail Saymaz, 17 Mart 2020'de Hürriyet'teki görevinden ayrıldığını duyurdu. Ardından, Mayıs 2020'de Halk TV'ye transfer oldu ve "Neyse O" adlı programla kanalda yer almaya başladı. Eylül 2020'de Sözcü gazetesiyle anlaşarak muhabir ve yorumcu olarak çalışmaya başladı. 10 Nisan 2023 tarihinde Halk TV'den ayrılarak Sözcü'ye geri döndü.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110396/ismail-saymaz-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.