Rektörler, TravelExpo Ankara hakkında görüş bildirdi

TravelExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılım sağlayan üniversite rektörleri Ankara Masası'na konuştu.
Zeliha Demirci
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 17:34
Rektörler, TravelExpo Ankara hakkında görüş bildirdi

TravelExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ATO Congresium'da düzenlenen törenle açıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO), destekçisi olduğu ve Türkiye'nin turizm değerlerinin sergileneceği Travelexpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda başkentin potansiyelini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Atatürk Kültür Merkezi binasında, Türk tarihini, başlangıcından itibaren her dönemiyle yansıtan yazılı ve sözlü tarihimizi, yaşantımızı her türlü belgesiyle, objesiyle ortaya koyan, bunları tek bir çatı altında toplayan Türk Tarihi Müzesi'ni kuracağının müjdesini verdi.

Fuara katılım sağlayan üniversite rektörleri, duygularını Ankara Masası ile paylaştı. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Rektörü Prof Dr. Musa Kazım Arıcan sözlerine Ankara Masası'na teşekkür ederek başladı. Bakan Ersoy'un müjdesi ile ilgili konuşan Ankara'nın bu yönde gelişim sağlaması için gerekeni yapacaklarını söyleyen Arıcan, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Başkent kültür yolu festivalindeki en önemli en önemli paydaşlardan bir tanesiydik. Bu anlamda Ankara'nın bu yönüyle tanıtılması için de bir paydaş olduk. Timur'un Semerkant'ı  müze şehri olarak bir mimari harikalar alanı olarak inşa ettiğini görüyoruz. Biz gerçekten bu noktada yer almaktan büyük bir iftihar duyarız. Çünkü bu potansiyelimiz çok yüksek. Bizim hem tarih bölüm hocalarımız ki şu an buradaki fuarda salonumuz, diğer salonumuzda üç hocamız bir panelle özel inanç turizm açısından tarihi açısından ve kültür açısından üniversitemizin bulunduğu alanları anlatıyorlar. Hazırız ve bunu da yapmak kabiliyetimiz ve potansiyelimiz yüksek ve bu konuda bizim bir komisyonumuz var, çalışma grubumuz var. Bir Ankara kültür ve turizm potansiyeli çalışması yapıyoruz. Bunu Frigyalılardan başlayarak Romalılara yani buradan geçmiş tüm medeniyetlerin izlerini gün yüzüne çıkaracak şekilde planlıyoruz.  Biz aslında Frigya, Roma'yı başka bir kültür olarak görmüyoruz. Bu kültür bizim bizim emanetimize ve onlar bizlerin artık dünyaya takdim edeceği miraslarımız ve ben bu anlamda sayın bakanımızın müjdesini çok kıymetli buluyorum ve o projede de biz her desteği veririz." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu: Artık Ankara'dan direkt Paris'e uçuş var

Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu, yurtdışındaki üniversitelerle işbirliği yapmalarında Ankara’nın olanaklarının çok etkili olduğunu belirterek şunları söyledi:  “Ankara Cumhuriyetimizin başkenti o yönüyle idari bakımdan siyaseten çok yakında izlenen bir yer ama turizm bakımında da izlenmesi gerekiyor. Mesela Gordion Antik Kentinin Unesco kapsamında tescillenmesi bence dünya çapında bir başarıdır. Bu başarı ATO’nun çok büyük bir rolü vardır. Bunu izleyen biri olarak da büyük gurur duyduğumu söylemek isterim. Ankara’nın  farklı yönlerine işaret etmekte fayda var.  Gürsel Baran Başkan ile sık sık bir araya geliriz. Pandemiden önce Ankara’dan direkt uçuş projesini ortaya attığı zamanları bilirim. Artık bu gerçekleşmeye başladı. Bizim Ferrandi Üniversitesi ile işbirliği yapmamızın en önemli ikna sebebi Paris’ten buraya direkt uçuş olmasıdır. Bunun için öğrencilerinin gitmesinden sakınca görmediler.  Ankara’nın tanıtımı bu tür odaklı projelerle çok iyi bir noktaya eviriliyor diye düşünüyorum.”

Prof. Dr. Musa Yıldız: Türk Tarih Müzesi'ne ihtiyacımız vardı

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, AKM'de kurulması planlanan Türk Tarih Müzesi hakkındaki görüşlerini şöyle paylaştı: "Sevindirici bir haber. Bakanımızın müjdesi yıllardır beklediğimiz gerçekleşmesini istediğimiz bir hayaldi. Geldiğimiz coğrafya Çin Seddi’nden Hazar’a kadar 5 milyon 400 bin kmlik büyük bir coğrafya. Orayla ilgili bağlarımızın, gelenek göreneklerimizin, maddi manevi kültür mirasımızın sergileneceği bir müzeye ihtiyacımız vardı. Bunu da Kültür ve Turizm Bakanlığımız gerçekleştirmiş olacak."

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110403/rektorler-travelexpo-ankara-hakkinda-gorus-bildirdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.