Güler: İhtiyaç duyduğumuzda S-400’ün düğmesine basarız

Bakanlığının bütçe görüşmelerinde soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili olarak, “Bizler 7 gün 24 saat, 365 gün bu memleketin güvenliği için çalışıyoruz. S-400'ü alıp bir fabrikanın köşesine teslim edemeyiz. S-400'e ihtiyaç duyduğumuz anda düğmeye bastığımızda, ne olduğunu merak edenlerin hepsi görür" dedi.
Mevlüt Peker
|
16 Kasım 2023, Perşembe - 23:11
Güler: İhtiyaç duyduğumuzda S-400’ün düğmesine basarız

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Türkiye'nin S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili soruları yanıtladı. Güler, S-400'ün gerektiğinde kullanıma hazır olacağını ve bunun sadece bir düğmeye basmakla gerçekleşeceğini belirtti. Ayrıca, TSK'nın deprem sonrası faaliyetlerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin dört önemli disiplinine değindi.

Güler, deprem sonrası yürütülen operasyonlarda yapılan sorti sayısının, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yıllık toplamından daha fazla olduğunu belirtti. Ayrıca, depremin ilk gününde Hatay'a giderek, 2,5 ay boyunca bir konteynerde kaldığını ve Suriye'nin kuzeyindeki üs bölgelerinden askerlerin de çalışmalara katıldığını açıkladı.

S-400 sistemi hakkında Güler, "Bu çamaşır makinesi mi?" diye soran CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'ya, sistemin gerektiği zaman ve yerde kullanılacağını söyleyerek yanıt verdi.

Güler ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kimyasal silah bulunmadığını ve böyle bir silaha sahip olma niyetlerinin olmadığını vurguladı. Zorunlu askerliğin yüzde 50, profesyonel askerliğin de yüzde 50 oranında korunacağını ifade etti.

Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastaneler hakkında da konuşan Güler, 5 tane hastanenin ve tam izolasyonu sağlanmış 10 hastanenin TSK'ye tahsis edildiğini, ayrıca 4 seyyar hastanenin bulunduğunu belirtti. Güler, TCG Anadolu ve KKTC'deki Girne Asker Hastanesi'nde sağlık hizmetlerinin devam ettiğini, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde 713 tıp, 29 diş hekimliği ve 16 eczacılık öğrencisinin askeri eğitim aldığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Güler, Altay Tankı projesinin devam ettiğini, toplam 250 tankın üretileceğini ve güç grubunun Güney Kore'den temin edileceğini ifade etti. Güler, Türkiye'nin sınırlarının güvenli olduğunu belirterek, milletvekillerini sınırları ziyaret etmeye davet etti.

F-35 alımı konusunda ise Güler, Türkiye'nin kendi milli uçağı KAAN'a odaklanması gerektiğini belirtti ve F-35'lerin çeşitli sorunları nedeniyle alımının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, F-35 projesi için ödenen ücretin F-16 Blok 70 Viper alımında kullanılabileceğini ifade etti.

Görüşmeler sonrasında, Milli Savunma Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesi kabul edildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110438/guler-ihtiyac-duydugumuzda-s-400un-dugmesine-basariz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.