Konca Kuriş kimdir?

Türk Müslüman feminist araştırmacı yazar olan Konca Kuriş kimdir? Konca Kuriş nereli, kaç yaşında öldü?
Canan Salman
|
17 Kasım 2023, Cuma - 10:50
Konca Kuriş kimdir?

Türk Müslüman feminist araştırmacı yazar Konca Kuriş, 16 Ekim 1961'de Mersin'de doğdu. 16 yaşında Orhan Kuriş ile evlenerek beş çocuk sahibi oldu. İslamiyet'le tanışması, kayınpederinin mensup olduğu Nakşibendi tarikatıyla gerçekleşti, ancak zamanla tarikatın dışında bir İslam anlayışını benimsedi.

Kuriş, Allah'a ulaşmanın tarikatla olmadığını savunarak Kur'ancılık akımını benimsemiştir. Hizbullah, Nur Cemaati, Süleyman Efendi Cemaati gibi birçok örgüt ve cemaatle temas halinde olan Kuriş, İslam'ı çağın aklıyla yeniden yorumlamak gerektiğine inanıyordu.

Bağımsız Kadın Derneği'nde çalıştığı dönemde, Kur'an'ın dogmatik yorumlanmasını eleştiren Kuriş, özellikle başörtüsü zorunluluğu olmadığını savunması ve çok kadınla evlilikleri eleştirmesi sebebiyle tehditler almaya başladı.

16 Temmuz 1998'de evinden kaçırılan Kuriş, 35 gün boyunca Hizbullah üyeleri tarafından işkence gördü ve ardından öldürülüp Konya'nın Meram ilçesindeki Hizbullah'a ait ölüm evinin bodrumuna gömüldü. İşkence seansları kaydedilmiş ve cesedi 23 Ocak 2000'de düzenlenen operasyonlarda bulunmuştur.

Türkiye Hizbullahı, Konca Kuriş'in kaçırılması, işkence görmesi ve ölümünün sorumluluğunu üstlenmiştir. Ön otopsi raporuna göre Kuriş'in 8-10 ay önce öldürüldüğü tespit edilmiştir. Konca Kuriş, evli ve beş çocuk annesi olarak biliniyordu. Mezarı, Mersin Şehir Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110474/konca-kuris-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.