Hüseyin Velioğlu kimdir?

Türkiye'de faaliyet gösteren Hizbullah'ın kurucusu olan Kürt İslamcı Hüseyin Velioğlu kimdir?
Canan Salman
|
17 Kasım 2023, Cuma - 11:08
Hüseyin Velioğlu kimdir?

Türkiye'nin güneydoğusundaki Gercüş ilçesinin Bağözü köyünde 1952 yılında dünyaya gelen Hüseyin Velioğlu, Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. İlk ve ortaokul eğitimini Batman'da tamamlayan Velioğlu, lise yıllarını ise Mardin Yatılı Lisesi'nde geçirdi. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nde eğitim aldı ve 1978 yılında soyadını Durmaz'dan Velioğlu'na değiştirdi.

Üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği'nde aktif rol aldığı söylenen Velioğlu, özellikle 1990'lı yıllarda Türkiye'de şiddet eylemleri gerçekleştiren Hizbullah örgütünün kurucusu olarak bilinir. Bu dönemde örgütün liderliğini üstlenen Velioğlu, Türkiye'nin gündemine oturan bir figür haline geldi.

Ancak, 17 Ocak 2000 tarihinde İstanbul'un Beykoz ilçesindeki bir villada gerçekleştirilen polis baskınında Velioğlu'nun öldürülmesi, Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Hizbullah'ın önde gelen isimlerinden biri olan Velioğlu'nun ölümü, ülkedeki güvenlik güçleri ile örgüt arasındaki çatışmanın bir yansıması olarak değerlendirildi.

Hüseyin Velioğlu'nun yaşamı, Türkiye'nin tarihindeki önemli olaylardan biri olarak hatırlanmaktadır. Kürt kökenli bir islamcı olarak öne çıkan Velioğlu, Hizbullah'ın ideolojik ve operasyonel temellerini atan isimlerden biri olarak anılmaya devam etmektedir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110475/huseyin-velioglu-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.