Edip Gümüş kimdir?

Hizbullah'ın kurucu lideri Hüseyin Velioğlu'nun iki yardımcısından biri olan Edip Gümüş kimdir?
Canan Salman
|
17 Kasım 2023, Cuma - 11:13
Edip Gümüş kimdir?

Türkiye'nin güvenlik güçleri, 1958 yılında Batman'da doğan Edip Gümüş'ü, Hizbullah terör örgütünün kurucu lideri Hüseyin Velioğlu'nun ölümüyle sonuçlanan bir operasyon sırasında, 17 Ocak 2000 tarihinde Beykoz'da yakaladı. Hizbullah'ın ana davasında yargılanan Gümüş, 23 sanıktan biriydi ve mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak, 2011 yılında Türk Ceza Kanunu'nda yapılan bir değişiklik doğrultusunda, mahkeme kararı olmaksızın tutuklu kalma süresini 10 yıl ile sınırlayan tasarı değişikliği, Gümüş ve diğer Hizbullah üyelerinin serbest bırakılmasına neden oldu. Ne var ki, adli kontrol kapsamında karakola dönmeyen Hizbullah üyeleri kayıplara karıştı, ve Velioğlu'nun ölümü sonrasında örgütün liderliği Edip Gümüş'e yönelik suçlamalarda bulundu.

Bugün itibariyle, Edip Gümüş, 28 Ekim 2015'ten beri Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "en çok aranan teröristler" listesinin kırmızı kategorisinde yer almaktadır. İçişleri Bakanlığı, Gümüş'ü yakalayan veya yakalanmasına yardımcı olan kişilere 10 milyon liraya kadar para ödülü vadetmektedir.

Türkiye genelinde devam eden bu arama operasyonu, terörle mücadelede devletin kararlılığını gösterirken, halkın güvenliği için alınan önlemlere dikkat çekiyor. Edip Gümüş'ün hala özgür dolaşması, güvenlik güçlerinin üzerindeki baskıyı artırıyor ve kamuoyunu tedirgin ediyor. Yetkililer, vatandaşların Gümüş'ün yerini tespit etmeleri durumunda gizliliği koruma sözü vererek bilgi vermeye teşvik ediyor. İçişleri Bakanlığı, teröristle mücadelede halkın işbirliğinin önemini vurgulayarak, toplumun güvenliğine katkı sağlayan herkese ödüllerin verileceğini belirtiyor. Bu çerçevede, Türkiye, terörle mücadelede kararlılığını sürdürmeye devam ediyor ve güvenlik güçleri, Edip Gümüş'ü yakalamak için azami çaba sarf ediyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110476/edip-gumus-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.