Bahriye Üçok kimdir?

Türk tarihçi, ilahiyat akademisyeni ve siyasetçiydi. Türkiye'nin ilk kadın ilahiyatçısı olan Bahriye Üçok kimdir?
Barış Yılmaz
|
17 Kasım 2023, Cuma - 12:16
Bahriye Üçok kimdir?

Bahriye Üçok, Türk tarihçisi, ilahiyat akademisyeni ve siyasetçi olarak tanınan bir isimdi. 10 Mayıs 1919'da Trabzon'da doğan Üçok, Türkiye'nin ilk kadın ilahiyatçısıydı ve İslam tarihi, kadın hakları ve laiklik gibi konularda önemli çalışmalar yaptı. 1971'den 1990'a kadar cumhuriyet senatörlüğü ve milletvekilliği gibi görevlerde bulundu.

Üçok, Ordu'da ilkokul ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Orta Çağ Türk İslam tarihi bölümünden mezun oldu. 1953'te Türkiye'nin ilk kadın ilahiyatçısı olarak atanarak akademik kariyerine başladı. İslam tarihindeki sahte peygamberleri incelediği doktora tezi, bu alandaki ilk akademik çalışmalar arasında kabul edildi.

Siyasi kariyerine 1971'de cumhuriyet senatörlüğü ile başlayan Üçok, meclis ve senato süreçlerinde laiklik, kadın hakları ve dini konularla ilgili konuşmalar yaptı. Ancak, aktif siyasette bulunduğu dönemde tehditlere maruz kaldı. 6 Ekim 1990'da evine gönderilen bir bomba paketi patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Üçok'un ölümü, Türkiye'deki aydın cinayetleri arasında yer alırken, Umut Davası olarak bilinen yargılama sürecine neden oldu. Türkiye'de kadın hakları, laiklik ve demokrasi savunucusu olarak tanınan Üçok, Türk toplumunda ve siyasi arenada önemli bir figür olarak hatırlanmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110483/bahriye-ucok-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.