Özgür Mumcu kimdir?

Türk yazar ve akademisyen olan Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu kimdir?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 13:35
Özgür Mumcu kimdir?

Şinasi Özgür Mumcu, İstanbul'da Mayıs 1977'de doğan bir Türk yazar ve akademisyendir. Gazeteci Uğur Mumcu'nun oğlu ve eski CHP İzmir Milletvekili, TBMM Başkan Yardımcısı Şükran Gürdal Mumcu'nun oğludur. Mumcu, 2007 ile 2009 yılları arasında gazeteci ve yazar Ece Temelkuran ile evli kalmıştır.

Eğitim ve Kariyer

Ankara Büyük Kolej'den 1995 yılında mezun olan Mumcu, 2001 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra, 2003 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Örgütler Hukuku alanında doktorasını tamamladı. Şinasi Özgür Mumcu, Galatasaray Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Gazetelerde köşe yazarlığı da yapan Mumcu, Birgün, Radikal, Cumhuriyet gibi önemli yayın organlarında yazılarını paylaşmıştır.

Yazarlık Kariyeri

2014 yılında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'ndan aldığı destekle "Geleceğin Savaşları Ve Silahları: Yeni Silah Teknolojilerinin Silahlı Çatışmalar Hukuku Işığında İncelenmesi" isimli araştırma türündeki ilk kitabını yayımlayan Mumcu, 2016 yılında ise "Barış Makinesi" adlı romanını kaleme almıştır. Bu kitap, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve Danca dillerine çevrilerek uluslararası alanda da ilgi görmüştür. Şinasi Özgür Mumcu, hem akademik hem de edebi alanlarda önemli katkılar sunan bir isim olarak dikkat çekmektedir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110489/ozgur-mumcu-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.