Eşref Bitlis kimdir?

Türk asker ve eski Jandarma Genel Komutanı olan Eşref Bitlis kimdir?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 15:14
Eşref Bitlis kimdir?

Eşref Turgut Bitlis, Türk askeri lider ve eski Jandarma Genel Komutanıdır. 1 Nisan 1933 tarihinde doğan Bitlis, 17 Şubat 1993 tarihinde bindiği helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Askeri kariyerine 1952 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirerek başlayan Bitlis, 1954 yılında Polatlı Topçu Okulu'nu tamamlayarak Teğmen rütbesi ile mezun oldu. Kara Harp Akademisi'ni 1966 yılında tamamlayan Bitlis, Almanya'da dil eğitimi aldıktan sonra 1969 yılında Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. Kıbrıs Harekâtı sırasında Albay rütbesiyle Kıbrıs Türk Alayı Komutanlığı'na atandı ve bu görevi sırasında Kıbrıs Yunan Alayı imha edildi. Daha sonra Tuğgeneral, Tümgeneral, ve Korgeneral rütbelerine terfi etti. 1990 yılında Orgeneral olarak Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.

Bitlis, özellikle Kuzey Irak'taki Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye'den ayrılması gerektiğini ve ABD'nin Kuzey Irak'ta oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti'nin Türkiye'nin zararına olduğunu savundu. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliği tarafından hükümete şikayet edildiği iddialarına yol açtı.

17 Aralık 1992 tarihinde, Çekiç Güç'e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak'ın Selahaddin kentine gitmekte olan Bitlis'in helikopterine taciz uçuşu yaparak helikopteri inişe zorladı. Bitlis'in JİTEM'in kurulmasına ve yargısız infazların yapılmasına karşı çıktığı ve basına yansıdığı gibi, olaylarla ilgili çeşitli iddialar bulunmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110496/esref-bitlis-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.