Abdi İpekçi kimdir?

Türk gazeteci yazar olan ve suikaste kurban giden Abdi İpekçi kimdir?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 15:30
Abdi İpekçi kimdir?

Türk gazeteci ve yazar Abdi İpekçi, İstanbul, 9 Ağustos 1929 tarihinde dünyaya geldi.  Abdi İpekçi, Türkiye'nin önemli basın figürlerinden biri olarak bilinir. İlköğrenimini tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi'ni bitirip Hukuk Fakültesi'nde eğitimine devam etti. Gazetecilik kariyerine Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres Gazetesi gibi önemli yayın organlarında spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalışarak başladı. Daha sonra Milliyet Gazetesi'nin yazı işleri müdürü ve genel yayın müdürü olarak görev aldı.

Abdi İpekçi, yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savunarak ön plana çıktı. 1961'den öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet Gazetesi'nde başyazarlık da yaptı.

Suikast ve Ölümü

Abdi İpekçi'nin yaşamı, 1970'li yıllardaki kargaşa ve terör döneminde, iktidar ile muhalefet arasında yapıcı bir uzlaşının önemini vurgulayan bir perspektife odaklanmıştı. Ancak bu duruşu, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka'daki evinin yakınlarında aracındayken Mehmet Ali Ağca tarafından sona erdi. Ağca, ifadesinde İpekçi'ye 5-6 el ateş ettiğini söylese de, olay yerinde bulunan 9 mermi kovanı, bir ikinci kişinin de yer aldığını gösterdi. Bu kişi, daha sonra tespit edilen Oral Çelik'ti. Oral Çelik, Mehmet Şener ile birlikte suikastı planlamış, Mehmet Ali Ağca ise tetikçi olarak dahil olmuştu.

Mehmet Ali Ağca, İpekçi suikastından idamla yargılanırken, 1979 yılında Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçırıldı. Diğer suikast planlayıcısı Oral Çelik ise 1982 yılında İsviçre'de yakalandı, ancak serbest bırakıldı.

Uğur Mumcu'nun açıklamaları ve çabalarına rağmen, suikastla ilgili kilit isimlerin serbest bırakılması ve delil yetersizliği, cinayetin tam anlamıyla aydınlatılamamasına neden oldu. Abdi İpekçi'nin ölümü, Türk basınında önemli bir dönemin sonunu simgelerken, suikastın ardındaki gizem hala çözülememiş bir soru işareti olarak kalmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110497/abdi-ipekci-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.