Muammer Aksoy kimdir?

Türk hukukçu, siyaset adamı ve yazar olan Muammer Aksoy kimdir? 1961 Anayasası'nı hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapmış olan ve Milletvekili Numan Aksoy'un oğlu Muammer Aksoy nereli, kaç yaşında, neden öldü?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 15:37
Muammer Aksoy kimdir?

Mustafa Muammer Aksoy (1917; İbradı, Antalya - 31 Ocak 1990, Ankara), Türk hukukçu, siyaset adamı ve yazardır. Türkiye'nin önemli hukukçularından biri olarak bilinen Aksoy, 1961 Anayasası'nı hazırlayan komisyonun sözcülüğünü üstlenmiştir. Aynı zamanda Milletvekili Numan Aksoy'un oğludur. 1990 yılında, faili meçhul bir cinayet sonucu hayatını kaybetmiştir.

Eğitim ve Akademik Kariyer

Aksoy, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1939 yılında tüm derslerden tam not alarak mezun olmuştur. Daha sonra Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi'nde doktora yapmıştır. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde asistanlık ve Ankara Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi Kariyer ve Anayasa Çalışmaları

Aksoy, 27 Mayıs 1960 sonrasında üniversiteye dönerek Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde profesör olmuş ve aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) üye olmuştur. Kurucu Meclis Antalya İli Temsilciliği ile 1961 Anayasası'nın hazırlık sürecinde komisyon sözcülüğü yapmıştır. Ayrıca, CHP parti meclisi üyeliği gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Suikast ve Ölümü

31 Ocak 1990 tarihinde, Ankara Bahçelievler'deki evinin önünde kurşunlanarak öldürülen Mustafa Muammer Aksoy, Türkiye'de gerçekleşen faili meçhul cinayetlerden biridir. Aksoy'un ölümü büyük bir şok yaratmış ve ülkede geniş çaplı bir üzüntüye neden olmuştur. Cenazesi, 3 Şubat günü Ankara Maltepe Camii'nde düzenlenen törenin ardından Cebeci Asrî Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Anısını Yaşatma Çabaları

Mustafa Muammer Aksoy'un ölümünden sonra, onun fikirlerini ve mirasını sürdürmek amacıyla 1989'da Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kurmuştur. Bu dernek, Aksoy'un savunduğu düşünceleri canlı tutma ve yayma amacını taşımaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110498/muammer-aksoy-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.