Ahmet Taner Kışlalı kimdir?

Türk siyaset bilimci, siyasetçi, Kültür Eski Bakanı, yazar ve öğretim üyeliği yapmış olan Ahmet Taner Kışlalı kimdir?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 15:48
Ahmet Taner Kışlalı kimdir?

Ahmet Taner Kışlalı, 10 Temmuz 1939 tarihinde Tokat'ta doğdu ve Türk siyaset bilimci, siyasetçi, yazar ve öğretim üyesi olarak önemli bir isimdi. Babası Ziraat Bankası veznedarı Hüseyin Hüsnü Bey, annesi ise Kilis Kemaliye İlkokulu öğretmeni Lütfiye Hanım'dı. Eğitim hayatına Kilis Kemaliye İlkokulu'nu bitirerek başladı ve ardından Kilis Ortaokulu ile Kabataş Erkek Lisesi'ni tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde eğitim gördüğü dönemde Yeni Gün gazetesinde spor muhabirliği yaptı.

Kışlalı, Paris Üniversitesi'nde anayasa hukuku ve siyaset bilimi dalında doktorasını tamamladı. Fransa'da geçirdiği dönemde Nicole (Nilgün Kışlalı) ile evlenerek bu evlilikten iki kızı oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde siyaset sosyolojisi alanında öğretim üyeliğine başladı ancak askerlik dönüşü üniversiteye kabul edilmedi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne geçti. 1972'de doçent unvanını aldı. Siyasi görüşleri demokratik sosyalizm ve sosyal demokrasi çerçevesinde şekillenen Kışlalı, 1971-1977 yılları arasında Yankı dergisi'nde yazdığı yazılarla CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in dikkatini çekti ve 1977 yılında CHP listesinden İzmir milletvekili seçildi. Ayrıca, 1978'de Bülent Ecevit hükûmetinde Kültür Bakanlığı görevinde bulundu.

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde siyaset bilimi dersleri vermeye başlayan Kışlalı, 1988'de profesörlük unvanını aldı. 1991'de Cumhuriyet gazetesinde "Haftaya Bakış" başlığıyla köşe yazılarına başladı. 1995 yılında eşini kaybettiği bir trafik kazası geçirdi ve 1997'de Nilüfer Kışlalı ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi, bu evlilikten üçüncü kızı dünyaya geldi.

Ancak, Kışlalı'nın hayatı 21 Ekim 1999'da evinin önünde gerçekleşen bombalı bir saldırı sonucu trajik bir şekilde son buldu. Saldırıdan önce Akit Gazetesi tarafından hedef gösterilen ve "Zorba Kemalist gemi azıya aldı, Halkı köpeğe benzetti" başlığıyla suçlanan Kışlalı, ölümünden sonra 1999 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görüldü. Mezarı Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110503/ahmet-taner-kislali-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.