Ece Temelkuran kimdir?

Türk gazeteci ve yazar Ece Temelkuran kimdir? Ece Temelkuran nereli, kaç yaşında?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 16:29
Ece Temelkuran kimdir?

Türk gazeteci ve yazar Ece Temelkuran, 22 Temmuz 1973 tarihinde İzmir, Türkiye'de doğdu. Bornova Anadolu Lisesi'ni 1991 yılında, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni ise 1995 yılında tamamladı. Gazeteciliğe olan tutkusu, 1993 yılında Cumhuriyet gazetesinde başladı ve ilk yazıları Patika dergisinde yayımlandı.

Temelkuran, kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu gibi konularda çalışmalar yaptı ve röportajlar gerçekleştirdi. Almanya'da kadın hareketi üzerine yaptığı araştırma ve Brezilya ile Hindistan'daki Dünya Sosyal Forum süreçlerini izleme deneyimleriyle uluslararası alanda tanındı. Ayrıca, Venezuela'daki sosyalist devrim ve Arjantin'deki ekonomik krizin ardından oluşan halk hareketini inceleyerek bu konuda yazı dizileri kaleme aldı.

Gazetecilik kariyerinde CNN Türk'te muhabirlik yapmanın yanı sıra Milliyet ve Habertürk gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Ancak, Habertürk'teki görevine 2012'de son verildi.

Ece Temelkuran, yazarlık kariyerinde "Bütün Kadınların Kafası Karışıktır" adlı kitabı ve "Düğümlere Üfleyen Kadınlar" romanı ile dikkat çekti. 2018'de yayımlanan "Turkey: The Insane and the Melancholy" adlı kitabıyla Polonya'da Avrupa Dayanışma Merkezi tarafından "Yeni Avrupa'nın Büyükelçisi" ödülüne layık görüldü.

Özel yaşamına dair, Ece Temelkuran, girişimci ve yazar Metin Solmaz ile 1996'da evlendi, ancak 1998'de boşandı. Gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu ile 2007'de evlenip 2009'da boşandı. Ayrıca, film yönetmeni İnan Temelkuran'ın ablasıdır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110508/ece-temelkuran-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.