Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehiroğlu TravelExpo Ankara'da konuştu

Travelexpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılan Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehiroğlu, ünlü kayak merkezini Ankara Masası'na anlattı.
Zeliha Demirci
|
17 Kasım 2023, Cuma - 16:55
Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehiroğlu TravelExpo Ankara'da konuştu

Başkent'in potansiyelini dünyaya tanıtmayı hedefleyen, Ankara Ticaret Odası (ATO), destekçisi olduğu ve Türkiye'nin turizm değerlerinin sergilendiği Travelexpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ikinci gününde de devam etti. 

Fuara katılım sağlayan Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehiroğlu, kış turizminin önemli merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezini Ankara Masasına anlattı.

" Türkiye’de yapılabilecek ilklerin tamamını Erciyes’te düzenledik"

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin Erciyes dağına bir kayak merkezi oluşturmak için 2011 yılında 300 milyon Euro değerinde bir master proje yatırımı yaptığını anlatan  Zafer Akşehiroğlu, "Bu yatırımın sonucunsa uzmanlarla Erciyes dağı kayak merkezi olarak şu anki şeklini aldı. Buranın yönetimini Kayseri Erciyes A.Ş. için kuruldu. Biz de o zamandan beri yaz ve kış faaliyetlerini yönetiyoruz. 2011 öncesinde bir tesis ve bir pist vardı. Ancak master proje ile 19 tane mekanik tesisimiz, 4 farklı giriş kapımız,  41 farklı pistimiz var. 112 kmyi bulan pistlerimiz farklı zorluk derecelerinde. Yeni başlayanlar için de var uzmanlar için de var. Kayağa başlangıç noktamız 2 bin 200 metre, en üst teleferikle ulaşılan yerimiz de 3 bin metre. Uluslarası yarışların yapıldığı pistlerimiz var. Snowboardda Avrupa şampiyonları, dünya kupaları düzenledik. Snowkite, kar voleybolunda Avrupa şampiyonaları düzenledik. Türkiye’de yapılabilecek ilklerin tamamını Erciyes’te düzenledik." şeklinde konuştu.

Ziyaretçi sayısı  2 milyon 200 bine ulaştı

Akşehiroğlu şöyle devam etti: "2011’de ilk hayata geçtiğinde sadece yerel halkın ve sporcun gelip zor şartlarda kayak yaptığı bir yerken mevcut sistemler, geliştirilen tesisler, son teknoloji teleferiklerin olduğu bir yere dönüştü. 2011’de sezonda 600 bin misafir ağırlayan tesisimiz yıllar boyunca artarak şu an da 2 milyon 200 bini aşkın sayıya ulaştı. 10 yıllık sürede tanıtımlar çalışmalarla, fuarlara katılımlarla geçtiğimiz yıl bu sayıya ulaştık."

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110511/kayseri-erciyes-as-genel-muduru-zafer-aksehiroglu-travelexpo-ankarada-konustu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.