Turgut Özal kimdir?

Türk mühendis, bürokrat, siyasetçi, devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. cumhurbaşkanı. Anavatan Partisi genel başkanı olan Turgut Özal kimdir?
Suat Mutlu
|
17 Kasım 2023, Cuma - 16:47
Turgut Özal kimdir?

Türk mühendis, bürokrat, siyasetçi ve devlet adamı olan Turgut Özal, 13 Ekim 1927'de Malatya'da doğdu ve 17 Nisan 1993'te Ankara'da vefat etti. Özal, Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı ve aynı zamanda Anavatan Partisi'nin genel başkanlığını üstlenerek 1983-1989 yılları arasında başbakanlık görevini de üstlendi.

İlk yıllarında pilot olma hayaliyle büyüyen Özal, bir kaza sonucu bu hayalden vazgeçmek zorunda kaldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği eğitimi aldıktan sonra ABD'de ekonomi alanında uzmanlaşmak üzere eğitim gördü. Özal'ın siyasi kariyeri, başta başbakanlık müsteşarlığı olmak üzere çeşitli bürokratik görevlerle başladı.

1983 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi'ni kurarak büyük bir başarı elde eden Özal, Türkiye ekonomisinin serbest piyasa düzenine geçişini sağlayan yapısal değişim programını uygulayarak ülkenin ekonomik büyümesine liderlik etti. Ayrıca, insan hakları konusunda Kürt toplumuna yönelik çözüm sürecine öncülük etti.

1989'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı döneminde, I. Körfez Savaşı'nda aktif bir rol oynayarak Türkiye'nin uluslararası arenadaki konumunu güçlendirdi.

Ancak, 17 Nisan 1993 tarihinde Türkistan gezisinin ardından beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetti. Ölümüyle ilgili olarak yıllardır süren tartışmalar, eşi Semra Özal'ın arsenik zehirlenmesi iddiasıyla daha da derinleşti. 2012'de yapılan otopsi, zehir bulgularına rağmen ölüm nedenini kesin olarak belirleyemedi.

Turgut Özal, sivil cumhurbaşkanı olarak tanındı ve demokratik yönetimi destekledi. Hayatının her aşamasında sivil kıyafetleri tercih etmesi ve kamusal görevleri resmi kıyafetlerle değil, daha sade bir tarzda yerine getirmesiyle biliniyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110512/turgut-ozal-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.