DSÖ: Türkiye’ye getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)’den yapılan açıklamada, “Gazze'de kanser tedavisine ihtiyaç duyanların tahliye edilerek Türkiye’ye getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.
Mevlüt Peker
|
17 Kasım 2023, Cuma - 18:12
DSÖ: Türkiye’ye getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze'den kanser tedavisine ihtiyaç duyan hastaların Türkiye'ye tahliye edilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, Anadolu Ajansı muhabirinin konuyla ilgili sorusuna yazılı olarak yanıt verdi. Harris, kritik yaralı ve hastaların Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a ve oradan Türkiye'ye engelsiz ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı ve DSÖ'nün hasta ve aile üyelerinin tahliyesini kolaylaştırmaya kararlı olduğunu ifade etti.

Gazze'deki 27 kanser hastası, İsrail'in ablukası ve saldırıları altında kalarak, ambulanslarla Mısır'ın El Ariş Havalimanı'na getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Mısırlı mevkidaşı Halid Abdulgaffar, hastaları havalimanından uğurladı. Hastaları taşıyan Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklar, 16 Kasım'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Uçaklardan ambulanslara nakledilen hasta ve refakatçileri, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alınan kanser hastalarını ziyaret etti. Hastaların tedavi gördüğü Onkoloji Hastanesi'nde, Bakan Koca ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ercan Yeni ile doktorlar eşlik etti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110518/dso-turkiyeye-getirilmesini-memnuniyetle-karsiliyoruz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.