Gazze’de can kaybı güncellenemiyor

Gazze'deki hükümet, İsrail saldırıları sonucu tüm iletişim ve internet ağının çökmesi yüzünden ilgili makamlarla irtibat kuramadığı için ölü ve yaralı sayılarına dair güncel bilgileri alamadı.
Mevlüt Peker
|
17 Kasım 2023, Cuma - 19:59
Gazze’de can kaybı güncellenemiyor

Gazze'deki hükümet, İsrail'in yoğun saldırıları altında bölgede yaşanan ölü ve yaralı sayılarına ilişkin güncel bilgilerin açıklanamadığını duyurdu. İsrail'in saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana bölgeden günlük olarak paylaşılan ölü ve yaralı sayıları ile yıkım bilgilerinin dün ve bugün güncellenemediği belirtildi.

Gazze hükümetinin medya ofisinin Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada, bölgede her gün yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı, ancak istatistik departmanlarının kesin bilgileri toparlayamadığı ifade edildi. Açıklamada, İsrail'in hastanelere yönelik saldırılarına dikkat çekildi.

Gazze'ye yönelik saldırılardan bu yana hastaneler ve sağlık çalışanlarının İsrail tarafından hedef alındığı belirtilerek, 25 hastane ve 56 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığı, 2,3 milyonluk Gazze nüfusunun sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldığı vurgulandı.

İsrail'in El-Ehli Baptist, Kudüs, Endonezya, Türk-Filistin Dostluk, Rantisi ve Nasr Çocuk hastanelerine saldırdığı ve hastaları zorla tahliye ettiği aktarıldı. Ayrıca, Şifa Hastanesi'nin İsrail askerleri tarafından işgal edildiği ve birkaç gün içinde hastanede 48 böbrek hastası, prematüre bebek ve yoğun bakım hastasının hayatını kaybettiği belirtildi.

Gazze Şeridi'ndeki iletişim hizmetlerinin kesilmesiyle, İsrail'in hastanelere ve sivillerin yaşadığı evlere yönelik savaş suçlarını örtbas etmeye çalıştığına işaret edilen açıklamada, hastanelere ve yardım merkezlerine tıbbi malzeme ile diğer yardımların ulaşması için Refah Sınır Kapısı'nın açılması çağrısı yapıldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110522/gazzede-can-kaybi-guncellenemiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.