Türkiye ve Almanya, “Filistin” konusunda birlikte çalışacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Cumhurbaşkanı, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüm, ateşkes ve insani yardımların ulaştırılmasında ortak çalışma konularında mutabık kaldı.
Mevlüt Peker
|
17 Kasım 2023, Cuma - 20:12
Türkiye ve Almanya, “Filistin” konusunda birlikte çalışacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail-Filistin konusunda “iki devletli” çözüm üzerinde mutabık kaldı. Ateşkes ve insani yardımlar konusunda Türkiye ve Almanya birlikte çalışacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslar çerçevesinde gittiği Almanya’da Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier, İsrail-Filistin meselesinde tek çözümün iki devletli yapı olduğu konusunda görüş birliğine vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier, Filistin'de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı.

İlk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile yaptığı görüşmede, İsrail'in Filistin topraklarında gerçekleştirdiği saldırıların sonlandırılması gerektiğini ve bu konuda uluslararası toplumun tepkisinin önemine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Almanya'nın başkenti Berlin'de Bellevue Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, İsrail'in Gazze saldırıları, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri ve küresel konuların ele alındığı belirtildi.

Erdoğan, görüşmede bölgede acil ateşkesin sağlanması ve insani yardımların hızla ulaştırılması gerektiğini, Filistin'de devam eden kan akışının her gün insanlık için bir kayıp olduğunu ifade etti. İki lider, iki devletli çözümün kalıcı barış için tek yol olduğu konusunda hemfikir olduklarını ve bölgede ateşkesin sağlanması için birlikte çalışma konusunda anlaştıklarını belirtti.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, milletvekilleri Oğuz Üçüncü ve Meryem Göka, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç'ın da katıldığı belirtildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110524/turkiye-ve-almanya-filistin-konusunda-birlikte-calisacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.