UNRWA, İsrail’e güvenmediğini açıkladı

UNRWA (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı), “Gazze'nin güneyindeki askeri hareketlilik İsrail'in güvencelerini boşa çıkarıyor” dedi.
Mevlüt Peker
|
17 Kasım 2023, Cuma - 22:18
UNRWA, İsrail’e güvenmediğini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'nin güneyindeki askeri hareketliliğin İsrail'in bu bölgenin güvenli olduğuna dair güvencelerini çürüttüğünü açıkladı. BM Genel Kurulu'nda düzenlenen bir oturumda, Gazze'deki insani durum ele alındı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Genel Komiser Yardımcısı Natalie Boculy, oturumda yaptığı konuşmada, Gazze'deki durumun ciddiyetini vurguladı. Boculy, İsrailli yetkililerin insanları Gazze'nin güneyine gitmeleri yönünde yönlendirdiğini ancak Gazze'nin hiçbir bölgesinin bombardımandan kaçınamadığını belirtti.

Boculy, Gazze'nin tüm mahallelerinin yok olduğunu ifade ederek, tüm Gazze halkını yerinden etmeye yönelik söylemlere dikkat çekti. Ayrıca, Gazze'nin güneyindeki askeri hareketliliğin İsrail'in güvenlikle ilgili iddialarını geçersiz kıldığını vurguladı.

İnsani yardım dağıtımının politik müzakerelere bağlı olduğunu ve bu durumun insani yardım çalışanlarını zor durumda bıraktığını belirten Boculy, BM bayrağı altında insanların korunamadığına işaret etti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze'deki sivil can kaybının resmi rakamlardan daha yüksek olabileceğine dikkat çekti. Griffiths, sivil zararın boyutunun ve yapısının, yoğun nüfuslu bölgelerde patlayıcı silahların kullanıldığını gösterdiğini ifade etti. Ayrıca, Refah Sınır Kapısı üzerinden yapılan yardımın yetersiz olduğunu belirterek, İsrail'e Kerem Şalom Sınır Kapısı'nın açılması çağrısında bulundu.

BM 78. Genel Kurul Başkanı Dennis Francis ise uluslararası toplumun ateşkese yönelik beklentilerine değindi. Francis, acil insani yardımlar için kesintisiz erişim gerektiğini vurgulayarak, taraflara uluslararası hukuka ve savaş hukukuna uyma çağrısında bulundu. Francis, Gazze'deki insani durumun bir felaket olduğunu ve durumun kısa sürede sona ermeyeceğini belirtti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110535/unrwa-israile-guvenmedigini-acikladi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.