İsrail saldırıları, 1 esiri panikataktan öldürdü

Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada, “Esirlerin bazılarını tedavi için bakım merkezlerine naklettik, biri panikataktan öldü” denildi.
Mevlüt Peker
|
17 Kasım 2023, Cuma - 22:31
İsrail saldırıları, 1 esiri panikataktan öldürdü

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının soruşturulması için beş ülkenin başvuruda bulunduğunu bildirdi. Bangladeş, Bolivya, Cibuti, Güney Afrika ve Komorlar Devleti tarafından yapılan bu başvurular, UCM Savcılık Ofisi'ne ulaştı. UCM'nin Roma Statüsü, bir taraf devletin, başka bir taraf devletin topraklarında işlenen suçların araştırılması için Savcılığa başvuruda bulunmasına olanak tanıyor.

Halihazırda Filistin Devleti'nde devam eden bir soruşturma bulunmakta ve bu soruşturma, 3 Mart 2021 tarihinde başlatılmıştı. Soruşturma, 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da işlenen ve Roma Statüsü suçlarına girebilecek eylemleri kapsıyor. Başsavcı Kerim Han'ın göreve gelmesinin ardından Filistin Devleti'ndeki durumla ilgili soruşturmayı ilerletmek amacıyla özel bir ekip kuruldu. Bu ekip, Filistin'e işlenen suçlarla ilgili kilit paydaşlardan bilgi ve iletişim toplama, koruma ve analiz etme yetkisine sahip.

Savcılık Ofisi'ne önemli miktarda bilgi ve kanıt gönderildiği belirtilirken, çalışanların; hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütleriyle iletişim kurmak ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak için Filistin Devleti ve İsrail'i ziyaret etme çabalarını sürdüreceği vurgulandı.

Ayrıca, Ukrayna'daki olaylar bağlamında, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu 39 UCM üye ülkesinin, Ukrayna'da işlenen suçların soruşturulması için 3 Mart 2022'de UCM'ye başvurduğu ve UCM'nin 17 Mart 2023'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkardığı hatırlatıldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110536/israil-saldirilari-1-esiri-panikataktan-oldurdu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.