Donald Trump'ın yasağı askıya alındı

Donald Trump hakkında süren ''emlak dolandırıcılığı'' davasındaki ''konuşma yasağı'' askıya alındı.
Ankara Masası
|
18 Kasım 2023, Cumartesi - 07:29
Donald Trump'ın yasağı askıya alındı

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik emlak sektöründeki dolandırıcılık iddialarıyla ilgili süren davada, New York'taki orta dereceli temyiz mahkemesi yargıcının verdiği "konuşma yasağı" kararı geçici olarak kaldırıldı. Mahkeme, Trump'a getirilen konuşma yasağını Anayasa'daki ifade özgürlüğüne aykırı buldu ve bu yasağın, 2024 başkanlık seçimlerinin güçlü adaylarından birinin mahkeme salonu dışında söylediklerinin bir yargıç tarafından denetlenmesinin doğru olmadığına hükmetti.

Yargıç David Friedman, konuşma yasağı kararının geçici olarak kaldırılmasıyla birlikte, Trump'ın emlak dolandırıcılığı davasındaki mahkeme personeli hakkında özgürce konuşmasına izin verdi. Ancak, konuşma yasağı kararının kalıcı akıbeti için daha uzun bir temyiz süreci devam edecek.

Manhattan Yüksek Mahkemesi'nde devam eden emlak dolandırıcılığı davasında Yargıç Arthur Engoron, Trump'ın sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle konuşma yasağı getirmişti. Bu yasağa uymaması üzerine Trump, Engoron tarafından 15 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı. Trump'ın avukatları, söz konusu kararın acil durdurulması için temyiz mahkemesine başvurmuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110561/donald-trumpin-yasagi-askiya-alindi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.