Guardian: İsrail'in Şifa Hastanesinin karargah olarak kullanıldığı iddiasının delilleri yetersiz

İngiliz The Guardian gazetesi, İsrail'in boşalttığı "Şifa Hastanesi'ni Hamas'ın karargah olarak kullanıldığına dair iddialarına ilişkin delillerinin yetersiz" olduğunu iddia etti.
Ankara Masası
|
19 Kasım 2023, Pazar - 07:11
Guardian: İsrail'in Şifa Hastanesinin karargah olarak kullanıldığı iddiasının delilleri yetersiz

The Guardian'daki habere göre, İsrail Savunma Bakanlığı güçleri, Şifa Hastanesi'ni ele geçirmeden önce, sağlık kompleksini İsrail'e yönelik saldırıların planlandığı Hamas karargahı olarak göstermek için büyük çaba harcadı.

Ancak, haberde "delillerin iddiaların gerisinde kaldığına" vurgu yapıldı. İsrail Savunma Bakanlığı'nın hastanedeki silahlara dair paylaştığı videoda sadece "küçük çapta silahlar" olduğu belirtildi. Haberde, bu silahların Şifa Hastanesi'nin ele geçirilmesinden önce İsrail'in yayınladığı animasyondaki gibi silah, mühimmat ya da askeri varlık izlerine benzemediği ifade edildi.

BBC iddiaları çürüttü

The Guardian, İsrail Savunma Bakanlığının hastaneden olduğunu iddia ettiği videoların bile şüpheyle yaklaşılır hale geldiğini öne sürdü.

Haberde, BBC yorumcusunun İsrail'in Şifa Hastanesi'nde bir MR cihazının arkasında silah çantası bulunduğu iddiasını çürüttüğü ve silahların sonradan oraya yerleştirildiğine dair görüntülere ulaştığı ifade edildi.

The Guardian, haberinde ayrıca, İsrail güçlerinin hastanede bulunan silahların video kayıtlarının "düzenlenmediği" açıklamasının da BBC'li gazeteciler tarafından çürütüldüğüne ve videoların yeniden düzenlenmiş olduğuna dikkat çekti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110650/guardian-israilin-sifa-hastanesinin-karargah-olarak-kullanildigi-iddiasinin-delilleri-yetersiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.