DSÖ ekibi Şifa Hastanesini inceledi

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı ekip, Gazze’de bulunan Şifa hastanesine giriş yaparak değerlendirmede bulundu.
Ankara Masası
|
19 Kasım 2023, Pazar - 10:44
DSÖ ekibi Şifa Hastanesini inceledi

DSÖ, Birleşmiş Milletler'in çeşitli kuruluşlarından gelen uzmanların Gazze'nin kuzeyinde bulunan Şifa Hastanesi'ne giriş yaptığını bildirdi. Açıklamada, uzman ekibin sahadaki durumu değerlendirmek, hızlı bir durum analizi yapmak, tıbbi öncelikleri belirlemek ve lojistik seçenekleri değerlendirmek amacıyla hastaneye girdiği belirtildi. Ancak, bu operasyonun, aktif bir çatışma bölgesinde gerçekleştirilen yüksek riskli bir operasyon olduğu vurgulandı. Hastaneye yakın bir yerde şiddetli çatışmalar devam ettiği için güvenlik durumuyla ilgili zaman kısıtlamaları yaşandı. Ekip, hastanede sadece bir saat geçirebildi.

DSÖ'nün açıklamasında, hastane çevresindeki bombardıman ve çatışma izlerinin açıkça görüldüğü ifade edildi. Uzman ekibin hastane girişinde bir toplu mezarı gözlemlediği ve burada 80'den fazla kişinin gömülü olduğu belirtildi. Bu durum, bölgedeki çatışmaların yıkıcı etkilerine işaret etti.

Tıbbi atıklarla dolu

DSÖ, hastanenin koridorlarının tıbbi atıklarla dolu olduğunu, bunların enfeksiyon riskini artırdığını ifade ederek, “Koridorlar ve hastane arazisi tıbbi ve katı atıklarla doluydu ve bu durum enfeksiyon riskini artırıyordu. Konuştukları hastalar ve sağlık personeli güvenlikleri için dehşet içindeydiler ve tahliye edilmeleri için yalvardılar. Şifa hastanesi artık hasta kabul edemiyor, yaralı ve hastalar artık ciddi şekilde bunalmış ve zar zor işleyen Endonezya hastanesine yönlendiriliyor” dedi.

32 bebeğin durumu kritik

DSÖ, hastanede şu anda aralarında durumu kritik olan 32 bebeğin de bulunduğu 291 hastanın ve 25 sağlık görevlisinin kaldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Şifa’da 25 sağlık çalışanı ve 291 hasta kalmıştır; tıbbi hizmetlerin durdurulması nedeniyle son 2-3 gün içinde çok sayıda hasta ölmüştür. Hastalar arasında durumu son derece kritik olan 32 bebek, yoğun bakımda havalandırma olmadan yatan 2 kişi ve hayat kurtarıcı tedaviye erişimi ciddi şekilde tehlikeye giren 22 diyaliz hastası bulunmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğu savaş travması mağduru olup, bunların arasında kırıklar ve ampütasyonlar, kafa travmaları, yanıklar, göğüs ve karın travmaları ve tıbbi yardım olmadan hareket edemeyen ciddi omurga yaralanmaları olan 29 hasta bulunmaktadır. Birçok travma hastasının yaraları, hastanede enfeksiyon kontrol önlemlerinin alınmaması ve antibiyotik bulunamaması nedeniyle ciddi şekilde enfekte olmuştur.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110672/dso-ekibi-sifa-hastanesini-inceledi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.