SİDA ilk sınavı geçti...

Türk savunma sanayisi, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen insansız deniz araçlarını güvenlik güçlerinin kullanımına sunmaya hazırlanıyor.
Ankara Masası
|
19 Kasım 2023, Pazar - 12:11
SİDA ilk sınavı geçti...

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik edilecek olan SANCAR Silahlı İnsansız Suüstü Aracı (SİDA), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunulmak üzere HAVELSAN-Yonca Onuk Tersanesi işbirliği ile geliştiriliyor.

SİDA, önemli kabiliyetlere sahip bir insansız deniz aracı olacak ve üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, devriye, su üstü harp ve mayına karşı tedbir gibi çeşitli kritik görevlerde etkin bir rol oynayacak.

SİDA'nın öne çıkan özelliklerinden biri, "görev aklı" olarak adlandırılan ADVENT ROTA'nın kullanılmasıdır. ADVENT ROTA'nın Faz-1 safhası "fabrika kabul testleri" başarıyla tamamlandı. Türk donanmasının su üstü platformlarındaki rüştünü ispatlamış olan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi'nin (SYS) insansız araçlarda kullanılacak versiyonu olan ADVENT ROTA, SANCAR SİDA üzerinde konuşlanacak.

SANCAR SİDA, NATO Birlikte Çalışabilirlik Standartlarına uygun ADVENT C4ISR görev sistemine sahip kontrol istasyonundan yönetilebilecek. Bu sayede SİDA, ADVENT SYS'e sahip diğer deniz platformları ile birlikte çalışabilirlik özelliğine sahip olacak. Ayrıca, kontrol istasyonunda yer alan ADVENT KALYON Görev Sistemi de ROTA ile müşterek olarak Faz-1 safhası "fabrika kabul testlerini" başarıyla tamamladı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110683/sida-ilk-sinavi-gecti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.